deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Krzemieniec Artystyczne konfrontacje u stóp góry Bony


Krzemieniec Artystyczne konfrontacje u stóp góry Bony
data publikacji: 2018-06-08

W latach 2011-2017 odbyło się już siedem edycji Międzynarodowego Sympozjum Artystyczno-Naukowego „Spotkania w Krzemieńcu”, którego inicjatorami są: Stowarzyszenie Forum Innowacyjności ODIN z Krakowa, Instytut Humanistyczno- Pedagogiczny w Krzemieńcu /Ukraina/, we współpracy z Katedrą Projektów Edukacyjnych i Artystycznych Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.                                         

Cykliczny, międzynarodowy projekt odbywał się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa oraz Generalnego Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie i Łucku  i Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie i Lublinie.

Nasz wybór Krzemieńca nad Ikwą,  miasta leżącego obecnie na granicy ukraińskiego Wołynia i Podola,  jako miejsca spotkań artystów współczesnych nie był przypadkowy. Krzemieniec  stał się w latach 30 tych XX wieku jednym z  ważnych miejsc  spotkań polskiej bohemy artystycznej i urósł obok  Kazimierza Dolnego  do rangi jednej z dwóch najważniejszych kolonii artystycznych na terenie II Rzeczpospolitej.                                                                    Krzemieniec stał sięulubionym miejscem pracy w plenerze dla wielu polskich kolorystów i kapistów, którzy od roku 1936 skupiali się w zorganizowanym przy Liceum Krzemienieckim Rysunkowym Ognisku Wakacyjnym. Wśród najwybitniejszych z nich można wymienić malarzy Grupy Krakowskiej, Grupy Artystów Plastyków „Pryzmat” czy późniejszych profesorów Akademii Sztuk Pięknych Emila Krchę, Czesława Rzepińskiego i Jana Cybisa. Wciąż żywa tradycja artystyczna Krzemieńca po blisko siedemdziesięciu latach, pozwoliła w 2011 roku podjąć inicjatywę wskrzeszenia w tym mieście dawnej kolonii artystycznej, która zakończyła się powodzeniem.

 Z nieukrywaną dumą mamy przyjemność zaprezentować Państwu, dokumentującą nasze dokonania, trzecią już wystawę zawierającą wybór prac uczestników międzynarodowych sympozjów, otwartych warsztatów twórczych i plenerów odbywających się w latach 2015-2016. Artyści biorący udział w wystawie pochodzą z Polski i Ukrainy oraz Włoch, Niemiec, Bułgarii, Serbii, Szwecji, Słowenii i Stanów Zjednoczonych.

Zorganizowanie V i VI edycji było możliwe dzięki wsparciu będących partnerami projektu: Galerii BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim i Zamościu oraz Muzeum Zamojskiego w Zamościu, Muzeum Kresów w Lubaczowie i Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

Wcześniej gościliśmy już w Przemyślu  w roku 2015, w którym przypadała 250 rocznica urodzin związanego z KEN,  założyciela Liceum Krzemienieckiego Tadeusza Czackiego oraz 210 rocznica powstania Liceum w Krzemieńcu. Z tej okazji odbyła się w Przemyślu przygotowywana przez Katedrę Projektów Edukacyjnych i Artystycznych IPPiS oraz Katedrę Malarstwa Rysunku i Rzeźby Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im KEN w Krakowie Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona Krzemieńcowi jako historycznemu ośrodkowi kultury, edukacji i sztuki pt. Krzemieniec – Wołyńskie Ateny – Przestrzeń historyczna, edukacyjna i artystyczna oraz prezentowana była wystawa artystów współczesnych i muzealna wystawa Marcina Samlickiego, jednego z artystów pracujących w Krzemieńcu w latach 30-tych XX wieku.

W tym roku, wraz z międzynarodową wystawą artystów współczesnych prezentujemy, w 120 rocznicą urodzin Artysty,  wystawę malarstwa Jacka Cybisa.

 

UCZESTNICY WYSTAWY

Tatiana Balbus (UA)

Artur Bartkiewicz (PL)

Alessandra Bisi (I)

Krystyna Bochenek (S)

Stefan Bozhkov (B)

Valeri Chakalov (B)

Violet Mary Haffner (USA)

Bogdana Humeniuk (UA)

Ilona Irmina Iwańska (PL)

Julia Janczuk (UA)

Karolina Magdalena Kozieł¸ (PL)

Saša Pančić (SRB)

Marek Mikrut (PL)

Adel Seyoun (SLO)

Aleksandra Panfiłowa (UA)

Jacek Pasieczny (PL)

Jerzy Plucha (PL)

Iwanna Pogoniec (UA)

Helga Santel (D)

Zbigniew Sawaryn (PL)

Julia Traczuk (UA)

Tadeusz Szypowski (PL)

Thesa Terheyden GAMMA (D)

Swietłana Tkaczuk (UA)

Ebba Strid Udikas (S)

Elena de Varda (I)

Katja Wickert (D)

Tessa Ziemssen (D)

Sheila Skipp Zinkerman (USA)

Teresa M. Żebrowska (PL)

kurator artystyczny Sympozjum,  profesor zwyczajny, Kierownik Katedry Projektów Edukacyjnych i Artystycznych w Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

Autor, kurator, koordynator międzynarodowych sympozjów, projektów twórczych oraz monografii i artykułów w z zakresu sztuki.

Przemyśl reprezentuje na wystawach Marek Mikrut

Członek, założyciel Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Przemyślu, od roku 2000 pracownik  Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, w którym odpowiada za projektowanie i przygotowanie do druku wydawnictw muzealnych. Obecnie na stanowisku wicedyrektora 

W imieniu organizatorów Leszek Żebrowski Prezes Stowarzyszenia Forum Innowacyjności ODIN w Krakowie

 


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności