deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

"Lato na Cykladach" - Marek Rzeźniak i Marek Sołowiej


"Lato na Cykladach" - Marek Rzeźniak i Marek Sołowiej
data publikacji: 2012-02-11 "Wystawa jest pokłosiem pobytu artystów na plenerze na wyspach Morza Egejskiego w 2011 roku. Na wystawie prezentowane są impresje pejzażowe w ulubionych przez artystów technikach-pasteli i akwareli. Znakomite, pełne soczystych barw i słońca kompozycje, oddają ducha miejsca i świadczą o zamiłowaniu do bezpośrednich spotkań z egzotyczną przyrodą."

Hanna Maziarczyk: Cyklady miejsce kultury antycznej ,miejsce pełne nie odkrytych tajemnic stało się się inspiracją do powstania niepowtarzalnego cyklu pt." Lato na Cykladach". Kolekcja obrazów namalowana została na plenerze malarskim w Grecji na wyspie Syros w sierpniu 2011 r . Marek Sołowiej artysta malarz- pastelista, laureat prestiżowej nagrody Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Pastelistów w Nowym Sączu odnalazł własną formułę realizmu dającą możliwość skupienia na materii i fizyczności "żyjących" pejzaży, zmieniających się pod wpływem słońca i świetlistego morza. Domeną krajobrazów jest nasycona barwa i światło koncypowane na różne sposoby, doprowadzające do obrazowej autorefleksji i uczuć artysty. Marek kształtuje malowniczą przestrzeń za pomocą mięsistych i wirujących bieli , odcieni błękitu z dodatkiem ugru tworząc artystyczny "niepokój" wywołany grą promieni i struktury krajobrazu. Artysta tworzy własną symbolikę obrazów wyłaniając kunszt nieskończonego komentarzu plastycznego zachowując charakter postrzeganego otoczenia.
Według Jerzy Madeyskiego wybitnego krytyka sztuki: "Sołowiej maluje cyklami, drążąc i rozpatrując wybrany problem w dwu jego aspektach, a mianowicie formy i treści, bada ich współzależność i szuka dróg zespolenia ich w jeden organizm malarski."
Malarstwo Sołowieja pokazuje klimat oraz wizję subiektywnego odkrywania oryginalności archipelagu. Zmierza do konsekwentnego wydobycia ekspresji formy.
Szuka za pomocą rytmicznych gestów malarskich przejścia od realistycznej natury do struktur wizji bezprzedmiotowej. Artysta posługuje się metamorfozą a zarazem autentycznymi motywami treściowymi. Przekazuje swobodną interpretację twórczego spojrzenia na unikatowe tereny dawnej kultury egejskiej.
Słowa prof. Stanisława Tabisza z Krakowa najpełniej wyrażają opinię na temat malarstwa Marka: "Bezpośrednim wyróżnikiem malarstwa Marka Sołowieja jest spontaniczność gestu pędzla, ale i niezwykłe wyczucie materii oraz gamy kolorystycznej. To niewątpliwie oznaki talentu i wrażliwości artysty uprawiającego techniki olejne i pastelowe, kreującego swoiste wizje pejzażu, w których odciśnięte jest w bardzo dużym stopniu piętno wewnętrznego przeżycia.


Marek Rzeźniak: Cyklady to archipelag wysp greckich położonych w południowo - zachodniej części Morza Egejskiego, u południowo - wschodnich wybrzeży Grecji. W skład archipelagu wchodzi ok. 220 wysp, Cyklady to wyspy o bardzo zróżnicowanym krajobrazie gdzie dominują lazur morza i błękit nieba, olśniewająco białe domy na tle surowego górskiego krajobrazu. Plener został zorganizowany przez ks. Stanisława Głaza, jezuitę wśród środowiska polskich malarzy, znany z organizacji plenerów w Polsce i w różnych krajach świata. Kilka lat temu ks. Stanisław przekazał kolekcję obrazów powstałych na plenerach, których autorami są wybitni polscy malarze, Muzeum Tomaszowskiemu, gdzie miał miejsce wernisaż. Piszący, te słowa został zaproszony na plener na Syros w ubiegłym roku wraz z M. Sołowiejem. Powstałe tam prace ograniczyliśmy ze względów technicznych do technik wykonanych na papierze (akwarela, pastela, gwasz). Prace których jestem autorem pokazałem w ubiegłym roku (2011) w galerii autorskiej Szur pod tytułem "Lato na Cykladach - Zima na Roztoczu" , gdzie można było oglądać w opozycji do słonecznych pejzaży greckich zimowy pejzaż z Roztocza. Po ekspozycji w Biurze Wystaw Artystycznych -Galerii Zamojskiej zapraszam ponownie do Galerii Szur gdzie prace z pleneru "na Cykladach" będą eksponowane .

Marek Sołowiej - urodzony w Zamościu. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studia na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie Wydz. Artystyczny . Dyplom w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika. Zajmuje się twórczością w dziedzinie malarstwa, rysunku i grafiki komputerowej. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Autor 40 wystaw indywidualnych między innymi :w Bratysławie ,Rotterdamie, Murcji w Hiszpanii, w Schäbisch Hall w Niemczech ,w Poznaniu ,Szczecinie, Lublinie, w Warszawie oraz w Zamościu. Uczestniczył w ponad 250 wystawach zbiorowych w kraju i Europie. Organizator wystaw i plenerów na Roztoczu.

Marek Rzeźniak - urodzony w Zamościu. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Władysława Taranczewskiego. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Wieloletni nauczyciel PLSP w Zamościu. Trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Autor 20 wystaw indywidualnych. Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa i rysunku. Prowadzi własną galerię we wsi Szur koło Krasnobrodu na Roztoczu.

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności