deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Marek Rzeźniak, Agnieszka Rzeźniak


Marek Rzeźniak, Agnieszka Rzeźniak
data publikacji: 2011-02-03 Marek Rzeźniak urodzony w Zamościu, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Władysława Taranczewskiego. Wieloletni nauczyciel i absolwent Liceum Plastycznego w Zamościu. Autor 22 wystaw indywidualnych, trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Tworzy w klasycznych technikach malarskich. Prowadzi własną galerię we wsi Szur koło Krasnobrodu na Roztoczu.

Tworzy w cyklach, pierwszy cykl to obrazy o tematyce kolejowej następne to: Odbicia, Strachy stanu wojennego, Strachy Roztocza, Żywioły, Wokół Księżej Góry, Między Niebem a Ziemią, Koniec Wielkiej Armii

Agnieszka Rzeźniak urodzona w 1982 roku w Zamościu Absolwentka PLSP w Zamościu (2002). Studia na ASP we Wrocławiu i Uniwersytecie Pais Vasco w Bilbao, Hiszpania. Dyplom na Wydziale Szkła i Ceramiki oraz Malarstwa w pracowni Aleksandra Dymitrowicza (2008). Współtworzy performatywną grupę Łuhuu! powstałą w 2005 roku we Wrocławiu. Brała udział w licznych plenerach, festiwalach, projektach, przedsięwzięciach artystycznych w kraju i za granicą. W 2007 otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Zamościa. Współtworzy niekomercyjną "Galerię Szur".

Lechosław Lameński: ?O malarstwie Marka Rzeźniaka pisać nie jest łatwo. Przede wszystkim jego obrazy wymagają chwili skupienia i refleksji.
Nie ma w nich nic z nachalnej, krzykliwej autoreklamy, samozadowolenia, czy też skrajnie pseudo awangardowych rozwiązań formalnych, wywołujących dreszczyk emocji w kręgach snobizującej coraz bardziej publiczności wielu renomowanych galerii i salonów wystawowych.
Są natomiast czytelne, choć niejednoznaczne, mocno uproszczone ? nierzadko na krawędzi abstrakcji - pejzaże, efekt jego fascynacji pięknem nie skażonej postępem cywilizacyjnym natury, zwłaszcza tak mu bliskiego i nieodległego pejzażu Roztocza, gdzie artysta znajduje przede wszystkim chwilę ukojenia, a w zaciszu drewnianego domu i wzniesionej własnymi rękoma pracowni w zagubionej wśród lasów niewielkiej wsi Szur, niedaleko Krasnobrodu, dokonuje samooczyszczenia. Ale obrazy Marka Rzeźniaka to nie wyłącznie ?czyste? pejzaże, utrzymane w określonych tonacjach barwnych, to także kompozycje, w których ? w różnych okresach twórczości - pojawiają się pojedyncze, potraktowane umownie figury, postacie ludzi, ich cienie i ślady w przestrzeni, komponowane w wąskiej gamie kolorystycznej (zimnej lub ciepłej), to wreszcie ? w ostatnich latach - samotny krzyż z umęczoną postacią Chrystusa na Księżej Górze, prowokujący do stawiania pytań o sens i istotę życia, także tego poza ziemskiego, które jeszcze przed każdym z nas.
(fragment teksu z katalogu)

Jerzy Tyburski: W ubiegły piątek (28 stycznia), miał miejsce uroczysty wernisaż malarstwa Marka i Agnieszki Rzeźniak w BWA Galerii Zamojskiej.
Marek Rzeźniak- artysta malarz-przedstawiciel zamojskiego środowiska plastycznego, obchodzi 40-lecie swojej pracy twórczej. Artysta od początku swojej drogi twórczej, wierny jest nurtowi ekspresji, swobodnej i nie pozbawionej emocji wypowiedzi na płótnie. W sensie formalnym można działania malarza przyrównać do dokonań francuskich "fowistów", dla których głównym imperatywem były zagadnienia kolorystyczne, traktowanie koloru w sposób abstrakcyjny.
Marek Rzeźniak pozostaje jednak wierny naturze. Głównym tematem jegoprac jest roztoczański pejzaż, choć pojawiają się w nim charakterystycznedla twórcy symbole t.j. Strachy czy samotny Krzyż.Sam bardzo często podkreśla, że uwielbia przestrzeń i najlepiej odpoczywaprzebywając w ulubionej miejscowości Szur-miejscu powstawania obrazów, otoczonym pejzażami Roztocza. Na wystawie prezentujemy retrospektywę dzieł artysty. Można jednocześniezaobserwować jego twórczą drogę zaczynającą się od prac powstałych zaraz poukończeniu krakowskiej ASP, aż po obrazy współczesne.
Agnieszka Rzeźniak - córka Marka-dopiero wstępuje na artystyczną ścieżkę. Prezentuje liryczne i delikatne kompozycje inspirowane starą fotografią, w których prowadzi poetycki dialog z przeszłością.


Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności