deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Juliusz Słowacki w ilustracji


Juliusz Słowacki w ilustracji
data publikacji: 2009-03-15

W 2009r. przypada rocznica 200 lat od urodzin wielkiego poety i 160 lat od jego śmierci. Juliusz Słowacki - ur. 4 września 1809r w Krzemieńcu, zm. 3 kwietnia 1849r. w Paryżu-jeden z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu, dramatuirg i epistolograf.Obok Mickiewicza, Krasińskiego i Norwida określony dawniej jako jeden z tzw. Wieszczów Narodowych .Wystawa jest efektem XVI Ogólnopolskiego Pleneru Ilustratorów, organizowanego przez BWA Galerię Zamojską. Składa się na nią 45 prac 22 autorów, ilustrujących m.in. takie utwory jak:"Beniowski", "Król Duch", "Balladyna", "Lilla Weneda". Bogactwo treści , odmienność szkół, doświadczeń i postaw ilustrujących je twórców, zaowocowały wielką różnorodnością rozwiązań formalnych i warsztatowych.

Poezja Juliusza Słowackiego nie należy do literatury często ilustrowanej . Przysycona jest tęsknotą za Ojczyzną i smutkiem wywołanym świadomością upływającego czasu wobec nieuchronności zbliżającej się śmierci, skomplikowana w warstwie intelektualnej i emocjonalnej, wysublimowana.

Artyści ilustratorzy biorący udział w wystawie to m.in.Janusz Stanny, Józef Wilkoń, Krystyna Michałowska, Wanda i Bogusław Orlińscy.


Jerzy Tyburski  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności