deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

”10 lat plenerów Krzemienieckich” – wystawa poplenerowa


”10 lat plenerów Krzemienieckich” – wystawa poplenerowa
data publikacji: 2021-11-29

Nawiązując do słynnych kolonii artystycznych i plenerów krzemienieckich przedstawicieli polskiej awangardy lat trzydziestych XX wieku, krakowska Galeria Sztuki Współczesnej Labirynt No 2 przez 10 lat była organizatorem międzynarodowych sympozjów oraz interdyscyplinarnych plenerów artystycznych w Krzemieńcu na Ukrainie.

Obecna ekspozycja jest formą podsumowania 10 lat pracy twórczej, artystycznych poszukiwań i autorskich notacji Kresów widzianych współcześnie przez grupę międzynarodowych twórców, podążających historycznymi śladami mistrzów.

Realizowany przy współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie i Akademią Humanistyczno-Pedagogiczną w Krzemieńcu interdyscyplinarny, międzynarodowy projekt artystyczny zyskał patronat Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie i Łucku, Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie i Lublinie oraz Prezydenta Miasta Krakowa.

Wciąż żywa tradycja artystyczna Krzemieńca, miasta o bogatej historii i ponadczasowych wartościach dla tożsamości i kultury polskiej, po blisko siedemdziesięciu latach pozwoliła nam w 2011 roku podjąć inicjatywę wskrzeszenia w tym mieście działań kolonii artystycznej. Przy wsparciu- będących partnerami projektu- muzeów i galerii, możliwe było zorganizowanie w latach 2011, 2012, 2013, 2016, 2018 w Krzemieńcu i w latach 2014, 2015, 2017, 2019 w Polsce dziesięciu edycji Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Sympozjum Artystyczno- Naukowego pt. „Spotkania w Krzemieńcu”. Wśród uczestników znaleźli się artyści, artyści-pedagodzy, teoretycy i krytycy sztuki z Polski m.in. przedstawiciele zamojskiego środowiska artystycznego: Marek Antoni Terlecki, Urszula Olczyńska, Marek Rzeźniak, Jacek Pasieczny oraz twórcy z Ukrainy, Słowenii, Francji, Luxemburga, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Bułgarii, Rumunii, Serbii, Włoch, Niemiec, Islandii, Kanady i Kolumbii.

Ostatnia X edycja Międzynarodowego Sympozjum z powodu pandemii odbyła się on line ale efekty pracy artystów są dostępne na prezentowanych w Polsce i na Ukrainie wystawach fotograficznych pt. „O Krzemieńcu. Bona Mente”.                                                                                               

 

 

                                                                                                          Kurator artystyczny sympozjum

                                                                                                       Teresa M. Żebrowska

 


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności