deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Spotkania w Krzemieńcu - międzynarodowa wystawa poplenerowa


Spotkania w Krzemieńcu - międzynarodowa wystawa poplenerowa
data publikacji: 2016-03-03

BWA Galeria Zamojska zaprasza na otwarcie poplenerowej wystawy malarstwa p.n."Spotkania w Krzemieńcu", dnia 3 marca (czwartek)o godz.15.00.
Wystawa jest plonem Międzynarodowego Sympozjum Artystyczno -Naukowego (2013-2014), organizowanego przez Instytut Humanistyczno-Pedagogiczny w Krzemieńcu(Ukraina), i Stowarzyszenie Forum Innowacyjności ODIN (Kraków).
W plenerach udział brali również przedstawiciele zamojskiego środowiska plastycznego-Marek Rzeźniak,Urszula Olczyńska i Marek Terlecki.

W Krzemieńcu, mieście goszczącym w latach trzydziestych XX wieku osobistości artystyczne polskiej awangardy, w latach 2011- 2014 odbyły się cztery edycje Międzynarodowego Sympozjum Artystyczno-Naukowego „Spotkania w Krzemieńcu”. Inicjatorami interdyscyplinarnego projektu edukacyjno- artystycznego są Stowarzyszenie Forum Innowacyjności ODIN z siedzibą w Krakowie i Akademia Humanistyczno-Pedagogiczna z siedzibą w Krzemieńcu na Ukrainie. Cykliczny, międzynarodowy projekt odbywał się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa i zyskał akceptację oraz wsparcie Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie i Konsulatu Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii w Krakowie.

  Mamy przyjemność zaprezentować Państwu drugą monografię artystyczną zawierającą wybór prac uczestników międzynarodowych sympozjów, otwartych warsztatów twórczych i plenerów odbywających się w latach 2013- 2014. Dzięki współpracy z Muzeum im. Fiszera w Bochni znajdują się w nim również reprodukcje obrazów Marcina Franciszka Samlickiego, jednego z artystów malarzy, uczestnika plenerów w Krzemieńcu w latach 30- tych XX wieku i nauczyciela odbywających się tam ROW- ów; Rysunkowych Ognisk Wakacyjnych. W nawiązaniu do istotnej roli Krzemieńca w dziejach historii Polski i ciągłości rozwoju myśli społecznej, nauki, edukacji, kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, katalog towarzyszyć będzie równoległym prezentacjom twórczości artystów biorących udział w plenerach krzemienieckich współcześnie w galeriach sztuki takich jak: BWA w Sanoku, Galerii Przemyskiego Centrum Nauki i Kultury, BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, Zamościu, Krakowie oraz obrazów Marcina Samlickiego w muzeach tych samych miast.

      W III i IV edycji Sympozjum wzięło udział 26 artystów z Polski, Ukrainy, Francji, Szwecji, Luxemburga i USA. Cieszy nas rosnące zainteresowanie plenerem i jego różnorodny, międzynarodowy, interdyscyplinarny charakter. Staramy się, aby wśród uczestników byli zarówno znani i cenieni artyści o niekwestionowanym dorobku twórczym, jak i artyści młodzi, obiecujący czy też amatorzy- pasjonaci. Wspólne poszukiwania twórcze artystów- pedagogów przedstawicieli Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach oraz ukraińskich artystów- pedagogów przedstawicieli Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej w Krzemieńcu  wpłynęły na poszerzenie obszarów edukacyjno- artystycznych projektu. Wciąż żywa tradycja miasta otwartego na międzykulturowy artystyczny dialog pozwoliła na udaną realizację w Krzemieńcu otwartych warsztatów artystycznych przeznaczonych dla różnych grup wiekowych, dorosłych, młodzieży i dzieci w przestrzeni publicznej, wspólną pracę twórczą oraz dyskusje o sztuce. Ze względu na sytuację polityczną panującą na Ukrainie, IV Międzynarodowe Sympozjum Artystyczno-Naukowe w 2014 roku i towarzyszący mu plener z udziałem twórców z Ukrainy odbył się wyjątkowo w Polsce, w Obszy k. Tarnogrodu. Mamy nadzieję, że w latach następnych możliwy będzie powrót do Krzemieńca, którego nostalgiczny urok nieustannie inspiruje kolejne pokolenia twórców i gościnne miasto usytuowane malowniczo u stóp Góry Królowej Bony ponownie stanie się miejscem spotkań i międzynarodowego dialogu artystów.

 

Leszek Żebrowski

Prezes Stowarzyszenie Forum Innowacyjności Odin


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności