deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Magiczny Kwadrat-Joanna Brześcińska - Riccio, Mariusz Drzewiński, Dariusz Piekut, Krzysztof Szymanowicz


Magiczny Kwadrat-Joanna Brześcińska - Riccio, Mariusz Drzewiński, Dariusz Piekut, Krzysztof Szymanowicz
data publikacji: 2016-05-12

MAGICZNY  KWADRAT
Joanna Brześcińska - Riccio,
Mariusz Drzewiński,
Dariusz Piekut,
Krzysztof Szymanowicz
Wernisaż dnia 12 maja 2016 o godzinie 17.00.

 

Joanna Brześcińska - Riccio ur. w 1959 r. w Krasnymstawie, od 1986 zamieszkała w  Zamościu, z którym obecnie jest ściśle związana. Od 1989 roku mieszka i pracuje w Toskanii we Włoszech. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, specjalizacja i dyplom z grafiki (akwaforta) w 1985, W tym samym roku przyjęta na podstawie prac do ZPAP. Aktualnie członek Arts Council - Rada Plastyki PSEP&ZPAP oraz wielu Stowarzyszeń Artystycznych i Akademickich we Włoszech. Twórczość artystyczna to głownie grafika, rysunek tuszem również na płótnie (technika własna)  oraz rysunek na formach ceramicznych.

Pierwsza znacząca wystawa indywidualna w 1988 w Zamojskiej Galerii Sztuki Współczesnej (obecne BWA) natomiast we Włoszech w 1990 w Cappella Medicea w Seravezza. Udział w około 150 wystawach zbiorowych i przeglądach sztuki we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Wlk. Brytanii, Belgii, Turcji, USA i w Polsce. Zrealizowala ponad 30 wystaw indywidualnych we Włoszech (m.in. Piza, Florencja, Mediolan, Rzym, Wenecja) oraz we Francji, Niemczech i w Polsce, ostatnia w kwietniu 2016 w Muzeum Ugo Guidi w Forte dei Marmi, z okazji ktorej zostal wydany katalog artystki „Joanna Brzescinska-Riccio, Moti Cosmici” wyd. Edizioni Museo Ugo Guidi zarejestrowanyw Centralnej Bibliotece Narodowej we Florencji i w Centralnej Bibliotece Panstwowej w Lucca jak i rowniez zostala wydana teczka z trzema grafikami z serii „Dallo Spazio al Passaggio” nr.2 w nakladzie 50 kopii p.t. „Joanna Brzescinska-Riccio. La Pietra, la Terra e le Stelle” wyd. Comitato Archivio art-doc Gierut zlozona i zarejestrowana w Instytucie Narodowym Grafiki w Rzymie (Istituto Nazionale per la Grafica, Roma).

Obecna w licznych katalogach i periodykach sztuki głównie włoskich, wśród ostatnich, w prestiżowym katalogu współczesnej sztuki włoskiej „Catalogo dell’Arte Moderna Italiana. Gli artisti italiani dal primo novecento ad oggi.” ( Katalog Współczesnej Sztuki Włoskiej. Artyści włoscy z początku XX wieku do chwili obecnej ) nr. 51 edycja 2015, Wyd. Editoriale Giorgio Mondadori, Mediolan, ujęta w części obejmującej artystów wybranych przez Komisję Krytyków Sztuki wraz z szacunkiem na rynku sztuki i oceną krytyków. W publikacjach polskich znajduje się m.in. w słowniku biograficznym pod red. Agaty i Zbigniewa Judyckich „Polonia”  wyd. PWN Warszawa, 2000 oraz w encyklopedii pod red. Prof. Zbigniewa Piaska „Wielka Encyklopedia Polonii Świata” wyd. Fundacja "Instytut Edukacji i Rozwoju" w Częstochowie i Wydawnictwo Akademii Polonijnej w Częstochowie "Edukator", Częstochowa, 2014. Jej rysunek został wybrany na okładkę książki „Dzień Pierwszy. Wspomnienia” opracowanej przez Zbigniewa Judyckiego i Andrzeja Cedro, wyd. CAN, Warszawa, 2014. Jest to zbiór wspomnień osobistości ze świata polityki, sztuki, kultury, nauki i sportu o dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża, gdzie znajduje się również i wspomnienie artystki. Laureatka około 40 nagród i wyróżnień w konkursach sztuki oraz za całokształt pracy artystycznej. Wielokrotne uczestnictwo w Sympozjach i Kongresach Polonii wraz z prezentacją dorobku artystycznego. Poza własną pracą twórczą poświęca się również działalności kulturalno-artystycznej w celu zbliżenia środowisk twórczych polskich i włoskich. Pomimo, że mieszka na stałe we Włoszech utrzymuje ciągły kontakt ze swoim polskim miastem Zamość, uczestnicząc w wystawach środowiska artystycznego i życiu kulturalnym Zamościa m.in. inicjatorka i współorganizator wymiany kulturalnej środowisk artystycznych między Pizą a Zamościem 2010 - 2012. Twórczość recenzowana przez znanych historyków i krytyków sztuki oraz dziennikarzy i artystów m.in : Lodovico Gierut, Vittorio Guidi, Marilena Cheli Tomei, Manuela Antonucci, Roberta Fiorini, Massimiliano Sbrana, Alvaro Spagnesi, Dino Pasquali, Luigi Muccitelli, Bruno Chiarini, Teodosio Martucci, Giulia Sillato, Giuseppe L. Coluccia, Sandra Lucarelli, Sandro Serradifalco, Donato Conenna, Fabio Bianchi, Bruno Pollacci, Bruna Nizzola, Jan Wiktor Sienkiewicz, Zbigniew Judycki, Agata Kalinowska-Bouvy, Ks. Czesław Nowak, Elżbieta Gnyp, Zbigniew Kołaczek, Jerzy Tyburski, Waldemar Brzyski, Teresa Madej.  

Prace w kolekcjach publicznych m.in.: Muzeum Mandralisca w Cefalù, Archiwum Sztuki – Kolekcja Galerii GAMeC - CentroArteModerna w Pizie, Centro Artistico Documentario Itinerante “Labirinto” w Arni (Lucca), Museo Storico alla Resistenza di S.Anna w Stazzema (Lucca), Pinakoteka  Muzeum Rodolfo Valentino w Castellaneta (Taranto), Fundacja onlus “Antonio Fineschi” w Prato, Urząd Miejski w Pontremoli (Massa), Archiwum Emigracji Biblioteki UMK w Toruniu, Galerie Château D’Halloy w Europejskim Centrum  Polonijnym, Vaudricourt, Galleria Bonan Studio Arte Due w Wenecji, World Museum w Palazzo Arese Jacini w Cesano Maderno (Mediolan), Dzial Sztuki Współczesnej w Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku,  Kolekcja Ilustracji Artystycznej w BWA - Galeria Zamojska w Zamościu, Comitato Archivio artistico - documentario Gierut w Marina di Pietrasanta (Lucca), Leśmianowa Kolekcja Sztuki Towarzystwa  „Renesans” w Zamościu, Muzeum Ugo Guidi w Forte dei Marmi i inne oraz w zbiorach prywatnych we Włoszech, Polsce, Francji, Niemczech i innych.

Więcej informacji, wystawy, recenzje i bibliografia na stronach internetowych

www.joannabrzescinska-riccio.com  

www.brzescinska-riccio.wix.com/arte

Mariusz Drzewiński mail, mdrzewinski@o2.pl

Urodzony w 1959r. w Lublinie. 1979-1983 studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie w pracowni prof. Mieczysława Hermana. Obecnie zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Malarstwa i Rysunku II prof. Jacka Wojciechowskiego na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. W 2004 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego sztuk plastycznych w zakresie malarstwa na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2009 roku pełni funkcję prodziekana ds. studenckich. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Lublinie. Kurator Ogólnopolskiego Triennale Akwareli, członek komisji jury
i rad programowych. W pracy artystycznej skupia się na działalności w zakresie malarstwa i rysunku.  W swoim dorobku ma 30 wystaw indywidualnych i ponad 100 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Prace znajdują się w kolekcji Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

 

Dariusz Piekut

tel. +48/ 502 533 594, +48/ 84 621 32 93   e-mail: darpiekut@o2.pl    www.piekut.art.pl

     W 1979 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W latach 1980-1984 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z grafiki w pracowni druku płaskiego (litografia) u prof. Danuty Kołwzan- Nowickiej.

       Obecnie zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Anglia, USA, Niemcy, Bułgaria, Belgia, Australia),oraz w Muzeum w Lubaczowie, Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, Hrubieszowskim Domu Kultury, BWA Galerii Zamojskiej i Muzeum w Bielsku-Białej. Od 2016 r. współpracuje z Sopockim Domem Aukcyjnym .

    Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w 1997 roku. Członek Stowarzyszenia Artystycznego Matt Roberts Arts w Londynie. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych rysunku i malarstwa w Polsce, Niemczech, Litwie, Włoszech, Czechach, Słowacji, Ukrainie i Tajlandii. W 2010r. laureat Certyfikatu Najwyższej Jakości /Honorary Certificate of the Highest Quality - Short List/ VII Międzynarodowego Biennale Rysunku w Pilznie /Czechy/. Otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień za twórczość w dziedzinie rysunku i malarstwa w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych min.:  wyróżnienie „Grafika i Rysunek Roku” (2000r.) w Lublinie, I nagroda Konfrontacji w Lesznie (2009r.), I nagroda, Plakat-Projekt KZO Sopot (2010r.), nagroda  Międzynarodowego Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli w Tarnowie (2010, 2015r.),  finalista Międzynarodowego Biennale Grafiki i Rysunku w Bangkoku w Tajlandii (2012r.), wyróżnienie  Międzynarodowego Przeglądu Twórczości Artystycznej „Włoskie nastroje” w Warszawie (2013r.), I Nagroda Ogólnopolskiego Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli ,,Chromy i Achromy” w Gdyni (2014r.), nominacja do nagrody Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie (2011r., 2014r.), wyróżnienie Europejskiej Wystawy Marynistycznej „Barwy morza” w Gdyni (2014r.),

40 wystaw indywidualnych min.: w Zamościu, Lublinie, Hrubieszowie, Białej Podlaskiej, Krośnie, Rzeszowie, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Cieszynie (Czechy), Nova Ves Spiska (Słowacja), Bühlertan (Niemcy),  udział w  ponad 100 zbiorowych min.: „Bielska Jesień 97” Galeria Bielska BWA Bielsko Biała, I Międzynarodowy Konkurs Rysunku we Wrocławiu (1999/2000) Muzeum Architektury, Międzynarodowe Biennale Akwareli „Baltic Bridges” w Kownie i Wilnie, Litwa (2008r., 2010r.),  Międzynarodowe Biennale Rysunku w Pilznie /Czechy/ (2008r., 2010r.), Pisart Expo 2010 Piza /Włochy /, Międzynarodowe Biennale Obrazu ,,Quadro Art” w Łodzi (2011r., 2014r.), Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim (2008r., 2010r., 2012r.), Międzynarodowe Biennale Pasteli w Nowym Sączu (2008r., 2010r., 2013r.), Ogólnopolski Konkurs Malarski „Obrazy muzyką malowane” w Krakowie (2008r., 2010r.

Obrazy i rysunki artysty znajdują się w stałej ekspozycji w Galerii BWA w Wałbrzychu, Galerii Nankiera we Wrocławiu, Galerii ART w Warszawie, Galerii Steel Forest w Konstancinie Jeziornej, Galerii „Pod Arkadami” w Zamościu, BWA Galerii Zamojskiej, Galerii Witryna w Lublinie, Galerii ATU w Lublinie, Galerii Rynek 5 w Lublinie.

Krzysztof Szymanowicz

e-mail: kszymanowicz@gmail.com

 

Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego w Lublinie, dyplom z malarstwa w 1989 roku.

Od 1997 roku pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, obecnie na stanowisku profesora nadzw. UMCS. Od 2012 roku pełni funkcję Dyrektora Instytutu Sztuk Pięknych oraz kierownika  Zakładu Grafiki Warsztatowej I. W latach 1999-2002 wiceprezes Okręgu Lubelskiego ZPAP a od 2002 do 2010 roku prezes O.L. ZPAP. W  2005  roku  otrzymał  Nagrodę  Artystyczną  Miasta  Lublin  a  w  2007  roku  otrzymał  Brązowy  Medal  Zasłużony  Kulturze  Gloria  Artis.

Zorganizował 21 wystaw indywidualnych m. in.: Centrum  Kultury  Polskiej,  Monachium  (2007),  Galeria  Krakauer  Turm,  Norymberga,  (2007), Galeria PRYZMAT w Krakowie (2009), BWA w Sandomierzu (2009), Muzeum Lubelskie w Lublinie (2010), Galeria Maniere Noire w Berlinie (2011), Muzeum Sztuki Współczesnej Saitama w Japonii (2012), Castello Chiarmontano Piazza Umberto, Racalmuto, Włochy (2014), BWA Przemyśl (2014).

 Brał udział w ponad 250 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany m. in.: Grand Prix – 9 Międzynarodowe Biennale Małej Formy, Seul (1996), Nagroda Równorzędna – 2 Międzynarodowe Triennale, Sofia (1998), Nagroda Równorzędna – 12 Międzynarodowe Biennale Grafiki, Varna (2003), Grand Prix – 11 Konkurs Graficzny im. J. Gielniaka, Jelenia Góra (2003), , Pierwsza Nagroda i Złoty Medal – VIII Międzynarodowe Biennale Grafiki Caixanova, Ourense, Hiszpania (2004),  Medal – 12 Międzynarodowe  Triennale  Małej  Formy  Grafiki,  Łódź  (2005), II Nagroda – Konkurs im. Chodowieckiego, PGS  Sopot 2007, Nagroda  Regulaminowa – Międzynarodowe Biennale Grafiki, Istambuł 2008, Nagroda  Specjalna – Międzynarodowe Biennale Grafiki, Varna 2009, III Nagroda – Międzynarodowe Biennale Grafiki, Novosibirsk 2009, I Nagroda - Międzynarodowe Triennale Sztuk Graficznych IMPRINT, Warszawa 2011.

 

 

 


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności