deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Dariusz Piekut "rysunek-malarstwo"


Dariusz Piekut "rysunek-malarstwo"
data publikacji: 2010-10-15

Wernisaż dnia 15.10.2010. godz.17.00.

Urodzony 10 listopada 1959 roku w Miączynie. W 1979 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W latach 1980-1984 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z grafiki w pracowni druku płaskiego (litografia) u prof. Danuty Kołwzan -Nowickiej. Obecnie zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Anglia,USA,Niemcy,Bułgaria,Belgia ,Australia)'oraz w Muzeum w Lubaczowie, Nowohuckim Centrum Kultury, Hrubieszowskim Domu Kultury, BWA Galerii Zamojskiej i Muzeum w Bielsku-Białej. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w 1997 roku. Członek Stowarzyszenia Artystycznego Matt Roberts Arts w Londynie.Obrazy i rysunki artysty znajdują się w stałej ekspozycji Galerii na Nankiera we Wrocławiu, Galerii Steel Forest w Konstancinie Jeziornej, Galerii "Kropka" w Krakowie i Galerii "Pod Arkadami" w Zamościu.Zorganizował 26 wystaw indywidualnych ( Zamość, Lublin, Kraków, Rzeszów, Krosno,Gorlice, Warszawa) , udział w kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą ( Czechy, Litwa, Ukraina, Włoch ).

www.piekut.art.pl

 

 


dr Piotr Kondraciuk: Obecne jeszcze w pracach rysunkowych z lat 90. ostre kontrasty barwne ulegają eliminacji, podobnie jak zestawione ze sobą różnej długości kreski. Autor odchodzi powoli od kontrastów formalnych i walorowych. Swoje kompozycje buduje za pomocą drobiazgowo kładzionych krótkich 1-2 cm kresek, dających - w zależności od natężenia - łagodne przejścia walorowe. Kolor pojawia się oszczędnie, tworząc w zestawieniu z szarością ołówka czy czernią piórkowej kreski kompozycje o pastelowych tonacjach. W najnowszych pracach Piekuta pojawiają się motywy architektoniczne. Nie jest to jednak architektura realna, inspirowana odniesieniami do konkretnych realizacji. Architektura Piekuta jest architekturą wyimaginowaną, zdradzającą fascynacje rosyjskim konstruktywizmem Wladimira Tatlina, kubistycznymi realizacjami Ferdynanda Legera i innymi nurtami awangardy pierwszych dziesięcioleci XX w. Surowe, tkwiące w abstrakcyjnej pustej przestrzeni formy architektoniczne zawieszonych w próżni cylindrycznych wież o piramidalnej konstrukcji, kontrastujących z horyzontalnymi labiryntami, przenoszą nas w odrealnioną, industrialną przestrzeń, pełną zespolonych ze sobą elementów o tajemniczym, symbolicznym znaczeniu.
Obserwując prace malarskie Dariusza zauważamy pewną lekkość i swobodę w kształtowaniu przestrzeni obrazu. Używa szerokiej plamy barwnej, którą zestawia z linearnymi, niemal rysunkowymi pociągnięciami pędzla. Kolorystyka obrazów pozostaje zgaszona, niemal monochromatyczna. Brak ostrych kontrastów barwnych, które można było zaobserwować jeszcze w jego wcześniejszych realizacjach.
W przeciwieństwie do prac graficznych malarstwo Piekuta inspirowane jest naturalistycznym surowym pejzażem. W jego obrazach pojawiają się pozbawione liści i konarów kikuty drzew, fragmenty stylizowanej trawiastej roślinności, kubistyczne chaty na tle rozległych przestrzeni zielono-brunatnych pól. Spokojną, zrównoważoną kompozycję przenikają - tworząc dominantę - refleksy światła. Wszystko budowane jest na zasadzie kontrastu, począwszy od warstwy malarskiej po stronę warsztatową. Szeroka plama kładziona na płótnie za pomocą szpachli zestawiona jest z drobną, drapaną, niemal rytowniczą kreską. Płaskie, równomiernie oświetlone przestrzenie przecina smuga światła. W swoich poszukiwaniach artystycznych Piekut ocierał się o różne nurty twórczości, świadomie transponując wypracowane wcześniej formy, którym nadawał własny wyraz artystyczny. Ten wyraz artystyczny od początku oscylował wokół grafiki, która stała się podstawową dziedziną jego twórczych wypowiedzi, do tego stopnia, że podporządkowane jej zostało także malarstwo. Graficzne obrazy, w których kolor i kreska wzajemnie ze sobą współgrają na płaszczyźnie płótna lub kartonu stały się własną, indywidualną ścieżką w rozwoju artysty, którą konsekwentnie doskonali

 Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności