deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Wystawa ze zborów BWA Galerii Zamojskiej w Żyrardowie


Wystawa ze zborów BWA Galerii Zamojskiej w Żyrardowie
data publikacji: 2015-01-28

Galeria RESURSA zaprasza na wystawę ilustracji

OGARNĄĆ NIESKOŃCZONOŚĆ -
BIBLIA W ILUSTRACJI

Wystawa ze zbiorów BWA -Galerii Zamojskiej.

Wernisaż: 7 lutego (sobota) 2015, godz. 17.00
Resursa, ul. 1 Maja 45, Żyrardów

Wystawa ,,Ogarnąć nieskończoność. Biblia w ilustracji” jest plonem pleneru ilustratorów, który odbył się w Krasnobrodzie w 1997 roku. Jego organizatorem było Biuro Wystaw Artystycznych  w Zamościu. Wystawę zaprezentowano dotychczas w Zamościu, Warszawie, Białymstoku, Bydgoszczy, Chełmie, Gorzowie Wielkopolskim, Lesznie, Nisku, Miechowie, Olsztynie, Oświęcimiu, Płocku, Poznaniu, Sandomierzu, Sieradzu, Sopocie, Tarnowie, Toruniu, Trzebini, Wałbrzychu i Włocławku.

Autorzy prac:

Maciej Bieniasz, Julian Bohdanowicz, Eugeniusz Delekta, Jerzy Duda Gracz, Elżbieta Dudek, Elżbieta Gaudasińska, Artur Gołębiowski, Mikołaj Kamler, Wojciech Kołyszko, Donat Kowalski, Inez Krupińska, Jan Lebenstein, Krystyna Lipka- Sztarbałło, Irena Łakomiec-Kamińska,Wiesław Majchrzak, Franciszek Maśluszczak, Krystyna Michałowska, Agata Muszalska,Marian Nowiński, Leszek Ołdak, Wanda Orlińska, Zuzanna Orlińska, Bogusław Orliński,Stanisław Ożóg, Jowita Płoszajska, Małgorzata Sawicka-Woronowicz, Anna Sędziwy,Olga Siemaszko, Janusz Stanny, Rafał Strent, Waldemar Świerzy, Jerzy Tyburski, Teresa Wilbik, Zdzisław Witwicki, Halina Zakrzewska-Zalewska, Agata Żelewska, Agnieszka Żmudzińska.

,,Nieskończoność i ogarnąć Nieogarnionego – to pozornie sprzeczne i niewykonalne zadanie, bo jakże może to co skończone, przygodne i tak ograniczone, jak człowiek w swej naturze i władzach wykonawczych , objąć Nieskończonego i Nieogarnionego Boga? A jednak takiej próby podjęli się najznakomitsi artyści ilustratorzy, którzy w 1997 roku jako temat wiodący swego pleneru artystycznego w Krasnobrodzie przyjęli Biblię.

Ta święta księga jest źródłem wiary dla wielu religii i poprzez wieki była i jest inspiracją, poruszeniem serc i umysłów dla filozofów, uczonych i prostych ludzi. (…) Biblia zajmuje szczególne miejsce w cywilizacji ludzkiej, a zwłaszcza w życiu ludzi wierzących w Boga.

Pytają mnie czasem ludzie, jak czytać Pismo Święte. Myślę, że jest wiele metod i sposobów, ale ja zawsze radzę czytać Biblię z wiarą. Życzę więc wszystkim spotykającym się z Biblią poprzez prace artystów (…) nie tylko głębokich wrażeń estetycznych, ale głównie doświadczenia wiary, wiary, którą artyści plastycy chcą podzielić się z nami.”

ks. Piotr Mierzwa Rzeszów, 10. 01. 1999 r.

Tekst pochodzi z katalogu wystawy ,,Ogarnąć nieskończoność. Biblia w Ilustracji” wydanego przez BWA  w roku 1999.


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności