deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Wiesława Studencka - Grosset - ilustracje


Wiesława Studencka - Grosset - ilustracje
data publikacji: 2011-11-10

Wiesława Studencka - Grosset .Urodziła się w 1924 r. w Miechowie. Studiowała w Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego (1941-1943) i na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych (1945-1948) w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni grafiki użytkowej prof. Jerzego Karolaka otrzymała w 1951r. W latach 1948-1949 związana była pracą etatową z Ośrodkiem Dydaktyczno-Naukowym dla Nauczycieli Rysunku w Krakowie, od 1950 do 1952 z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego, a od 1952 do 1954 z Biurem Studiów i Projektów Przemysłu Zabawkarskiego przy CPLiA w Warszawie wykonując równocześnie prace na zlecenie różnych instytucji i wydawnictw. Współpracowała z wydawnictwem : Wyd. Spółdzielnia " Samopomoc Inwalidzka", Biuro Wydawnicze "Ruch", Wyd. "Nasza Księgarnia", Krajowa Agencja Wydawnicza. Brała dział w wystawach ogólnopolskich, zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Rzeszowie, Zamościu, Moskwie, Rydze, Berlinie, Budapeszcie, Sztokholmie, Lipsku, Pradze, Sajgonie).

Twórczość w dziedzinie ilustracji książkowej i czasopism dla dzieci, projektów okładek do książek i katalogów, plakatów, kalendarzy, gier dla dzieci, pocztówek, plansz reklamowych i innych druków.

Jerzy Tyburski: Na wystawie pokazujemy ok.200 ilustracji cenionej ilustratorki, jaką jest Wiesława Studencka-Grosset, reprezentująca tzw."polską szkołę ilustracji". Niezwykle barwne i kolorowe prace na papierze, w technice akwareli, gwaszu i pasteli, są ilustracjami do książek i bajek. Wykonane w sposób tradycyjny, budzą urok i przyciągają wzrok, nie tylko dzieci, do których głównie są kierowane.
Kolekcja zamojska, licząca około 500 sztuk swoistych kolorowych perełek, jest pięknym darem artystki, jaki Wiesława Studencka-Grosset przekazała BWA Galerii Zamojskiej w latach 90-tych,ubiegłego wieku.

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności