deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Marek Sołowiej - malarstwo


Marek Sołowiej - malarstwo
data publikacji: 2011-11-06 W piątkowy wieczór w BWA Galerii Zamojskiej, wernisaż malarstwa Marka Sołowieja, zgromadził liczną rzeszę zarówno wielbicieli jego malarstwa, przedstawicieli mediów jak i władze miasta.Mija dokładnie 30 lat od ukończenia studiów w Instytucie Wychowania

Artystycznego UMCS w Lublinie przez Marka Sołowieja.Ta sama data przypadała na pierwszą prezentację jego sztuki w zamojskim BWA.Tak więc była okazja do świętowania okrągłego jubileuszu drogi twórczej zamojskiego artysty plastyka, jakim od lat jest Marek Sołowiej. Od lat także związany z zamojskim Liceum Plastycznym jako pedagog.

Urodzony w 1956 r. w Zamościu . Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika w 1981 r. Nauczyciel Liceum Plastycznego im. Bernarda Morando w Zamościu. Członek Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenia Pastelistów Hiszpańskich ASPAS w Oviedo. Twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku i grafiki komputerowej.

prof. Lachosław Lameński: Twórczość malarska Marka Sołowieja to ciągłe poszukiwanie , dążenie do doskonałości, do perfekcji. Artysta pragnie ją osiągnąć dzięki pełnej harmonii dwóch istotnych elementów obrazu ; formy i treści, sprowadzonych do jednej spójnej całości na płaszczyźnie płótna oddzielonej od świata doznań i zmysłów zewnętrznych cienką krawędzią ramki.

Jerzy Tyburski: Symboliczna twórczość Marka Sołowieja budowana jest wokół ikonicznie traktowanego pejzażu.Przy czym inspiracje odnajdywane w naturze, są tylko pretekstem do przekazywania przez artystę refleksjina temat współczesnego świata, relacji międzyludzkich, tragedii i samotności człowieka. Mimo powagi tematycznej poszczególnych płócien, wystawa uderza niezwykłą barwnością, ekspresją i nadzieją płynącą z żywych zestawów barwnych.Ta wartość wydaje się niezwykle ważna, zaskakująca i mówi o dużych możliwościach twórczych, tego wciąż poszukującego artysty. Ta wystawa wyzwala w nas intrygujące pytania i nadzieje,czym kolejny raz zaskoczy nas artysta.

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności