deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

25 lat "Teatru Performer" (1983-2008)


25 lat "Teatru Performer" (1983-2008)
data publikacji: 2008-05-15 PAWEŁ DUDZIŃSKI - założyciel i lider "Teatru Performer". Studia na wydziale architektury wnętrz ASP w Krakowie i Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (dyplom w 1973 r. ). Twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku, rzeźby i mebla artystycznego oraz działalność z pogranicza body art, performance i bouth dance we własnym "Teatrze Performer". Organizator międzynarodowego festiwalu sztuk intuitywnych FORTALICJE w Zamościu oraz podobnego w formule festiwalu INTUITiVA we Wrocławiu.

Paweł Dudziński: Teatr Performer, który prowadzę już 25 lat, to świadoma synteza najnowocześniejszych trendów w sztukach plastycznych i zasilanie nimi struktury teatru. Jednocześnie redukcja przeżytych konstruktów teatralnych jak scenariusz, reżyseria, stacjonarna scenografia. Redukcji tej dokonałem na wzór Jerzego Grotowskiego w jego programie "Teatru Ubogiego", jednak o wiele radykalniej.

To co obecnie czynią spadkobiercy J. Grotowskiego w Pontedera we Włoszech (sztuka jako wehikuł, proces wewnętrzny aktora) realizowane przez nich starymi metodami aktorskimi (codziennie, mozolne, precyzyjne próby) - my w teatrze Preformer realizujemy od wielu lat metodą RYTUAŁU INTUITYWNEGO, nazwanego przeze mnie świadomym twóryczym procesem na wszystkich piętrach spektaklu - muzyce, ruchu aktora, plastyce (scenografia i kostium). Teatr Performer jest to teatr zdecydowanie wyprzedzający wszystko co dzieje się obecnie w teatrze światowym (nawet w Potenderze). Jest zjawiskiem, kótrego istoty do tej pory nie może pojąć tak zwana krytyka artystyczna. Rytuał intuitywny nie polega na powielaniu spektakli ćwiczonych na próbach. Jest rytuałem otwarcia się, za każdym razem innym, w zależności od czasu, miejsca, energii, tak by móc świadomie kreować, lecz jednocześnie być na tyle czujnym, by dawać się kreować powstającej sytuacjii energii scenicznej.

Aktor w teatrze performer, poprzez zetknięcie się z pigmentem ciekłym czy sypkim, tworzy na własnym ciele swój kostium. Poprzez przeniesienie akcji na płaszczyznę (podłoże bądź ściana) tworzy malowidła, które należy uznać za zapis akcji spektaklu i jako takie traktować za całkiem nowy rodzaj scenografii. Muzyka spektakli, powstająca "na żywo" znakomicie uaktywnia inteligencję intuitywną aktorów gdyż sama jest strukturą intuitywną. Wzorem sławnego kopozytora nowoczesnej muzyki - Karlheinza Stockhausena, który napisał: "Nic nie myśl - czekaj, aż w tobie będzie całkiem cicho. Jeśli osiągniesz ten stan - zaczynaj grać. Kiedy tylko zaczniesz myśleć - przestań grać i spróbuj ponownie osiągnąć stan niemyślenia. Potem graj dalej".


Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności