deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Refleksje w Obrazach - Artyści z Calgary


Refleksje w Obrazach - Artyści z Calgary
data publikacji: 2008-05-23 PREZENTACJA WSPÓŁCZESNEJ SZTUKI KANADY W PRACACH 15 ARTYSTÓW Z ZACHODNIEJ KANADY

Wystawa prezentowana jest pod Honorowym Patronatem Davida Prestona - Ambasadora Kanady w polsce oraz Marcina Zamoyskiego -Prezydenta Miasta Zamościa. Wystawa "Refleksje w Obrazach - Artyści z Calgary" prezentuje prace 15 czołowych artystów z Calgary i Zachodniej Kanady. Wystawa ta jest pierwszą prezentacją kanadyjskiej sztuki współczesnej w Polsce. Wystawa została zorganizowana przez Triangle Gallery of Visual Arts (Galerię Trójkątną Sztuki Współczesnej) w Calgary zachodniej Kanadzie. Kuratorem tej wystawy jest Jacek Malec, historyk sztuki, krytyk i Dyrektor/Kurator Triangle Gallery of Visual Arts w Calgary. Wystawa ta była już prezentowana w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, w Galerii Sztuki Współczesnej "U Jezuitów" w Poznaniu, i w Galerii BWA Kaliszu, oraz będzie również prezentowana w Galerii ZPAP "Pryzmat" w Krakowie (3 październik - 16 październik, 2008).

Wystawa "Refleksje w Obrazach" odzwierciedla różnorodność kierunków artystycznych jak i środków charakterystycznych dla środowiska plastycznego w Zachodniej Kanadzie. Ów szeroki wachklarz rozwiazań plastycznych jak prezentowany od post-modernistycznej symboliki obrazów Petera Deacon'a i Lindy Craddock, fotografii Arthura Nishimery, poprzez post-strukturalną rzeźbę Rona Kostyniuka do kompozycji abstrakcyjnych Richarda Hallidaya, Thomasa Laxa, Brenta Laycock'a czy Errola Fullena. Z kolei mataforyka rysunków Harry 'ego Kiyooki, surrealistyczna wymowa rzeźb Reinharda Skorackiego, konceptualne rozwiązania w rzeźbie Erica Camerona, połączone z elementami filozofii Dalekiego Wschodu (Zen) i wschodniej symboliki w pracach Heleny Hadali, Noboru Sawai czy Simona Wonga, stanowią formalistyczny stylistyczny kontrapunkt w stosunku do prac poprzedniej grupy artystów. Ośmiu z prezentowanych artstów sa członkami prestiżowej Królewskiej Kanadyjskiej Akademii Sztuki, z kolei Helena Hadala i Reinhard Skoracki są artystami kanadyjskimi polskiego pochodzenia.

Wernisaż wystawy odbył się w Bwa - Galerii Zamojskiej w Zamościu, w piątek 16-go maja 2008r. o godz. 17. 00, z udziałem Jacka Malca -kuratora wystawy i Dyrektora/Kuratora TriangleGallery of Visual Arts w Calgary, oraz trójki artystów z Calgary prezentowanych w tej wystawie ;Heleny Hadali, Profesora Erica Camerona i Reinharda Skorackiego.

W dniach 15-16, 05, 2008 r. odbyły się wykłady - "W kregu Modernizmu;Nowoczesna i Współczesna Sztuka Kanady"-wykład wsparty przeźroczami - poprowadził kurator wystawy Jacek Malec.
- "Wielowarstwowe Obrazy ;Miejsce -Forma -Artysta" wykład poprowadził uczestnik wystawy Profesor Eric Cameron z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Calgaryjskiego, wsparty przeźroczami prezentujący jego dorobek artystyczny na przestrzeni ostatnich 35 lat.
- "Marzenia w Malarstwie "wykład poprowadziła Helena Hadala, jedna z artystek z Calgary, wsparty przeźroczami prezentującymi dorobek artystki z ostatnich 8 lat.
- "Przelotne Spojrzenie na Rzeczywistość Poprzez Dzieło Sztuki" wykład wsparty przeźroczami poprowadził artysta z Calgary Reinhard Skoracki, prezentujący jego dorobek artystyczny z ostatnich 10 lat.

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności