deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Pardes Festival | Spotkania z Kulturą Żydowską | Po raz pierwszy w Zamościu


Pardes Festival | Spotkania z Kulturą Żydowską | Po raz pierwszy w Zamościu
data publikacji: 2023-08-28

 Festival | Spotkania z Kulturą Żydowską | Po raz pierwszy w Zamościu 

6-10 września 2023 | Kazimierz Dolny | Parchatka | Zamość |

Fundacja Spichlerz Kultury wraz z partnerami zaprasza od 6 do 10 września na 11. edycję  Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską. Zgodnie z koncepcją festiwalu wędrującego zawitamy do trzech lokalizacji festiwalowych.

Pardes Festival został wpisany został do kalendarza Europejskich Dni Kultury Żydowskiej.

Organizatorzy zapraszają do udziału w bogatym interdyscyplinarnym programie festiwalowym rozlokowanym tego roku w Kazimierzu nad Wisłą, Parchatce i Zamościu. https://pardesfestival.pl/program

Pierwsze wydarzenie festiwalowe to „lekcja historii” w przestrzeni Kazimierza nad Wisłą, w środę 6 września, godz. 12:30. Lekcję poprowadzą dwaj wybitni znawcy historii Żydów na Lubelszczyźnie, profesor Andrzej Trzciński i Paweł Sygowski.

 

Parchatka | 6 września |

Popołudnie i wieczór 6 września spędzamy w Parchatce, poznamy historię osady powstałej pomiędzy magnackimi Puławami i kazimierskim sztetlem. Powędrujemy parchackimi wąwozami, a na finał posmakujemy kuchni żydowskiej i lokalnych win.

Kazimierz Dolny | 6/7/8 września |

7 i 8 września organizatorzy zapraszają na wydarzenia w różnych lokalizacjach Kazimierza Dolnego. W programie kazimierskim m.in. odkrywanie żydowskiego kalendarza z Piotrem Kowalikiem z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, oprowadzanie po kolekcji judaików Muzeum Sztuki Złotniczej, opowieść o żydowskim nowym roku i tradycyjnych potrawach na Rosz ha-Szana, wernisaż wystawy grafik słynnego architekta i grafika, profesora Konrada Kucza-Kuczyńskiego „Synagogi pamiętają…”, oprowadzanie tematyczne po kolekcji Kamienicy Celejowskiej, gromadzącej zbiory polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kazimierzu nad Wisłą, rejs po Wiśle i gawęda regionalisty dr Andrzeja Pawłowskiego o handlu śliwkami i żydowskich kupcach. Na finał spotkanie z twórczością Tamary Łempickiej w opowieści Artura Winiarskiego, dyrektora artystycznego prywatnego muzeum Villa la Fleur w Konstancinie.

7 września, na patio Domu Architekta koncert Karoliny Lizer. Młoda wokalistka zachwyca głosem, wrażliwością i świeżością interpretacji. Karolina Lizer wystąpi z towarzyszeniem znakomitego akordeonisty Mateusza Wachowiaka w programie piosenek żydowskich, zaśpiewa w jidysz i po polsku. Wstęp wolny!

Zamość | 9/10 września |

Miasto idealne” Zamość to nowa wartość w programie festiwalu. Bogaty w wydarzenia program festiwalowy nasycony wielokulturową spuścizną miasta zaplanowany jest w wielu lokalizacjach zamojskiego starego miasta, a w jego Centrum „Synagoga” FODZ.

Zaczynamy 9 września spacerem tematycznym w przestrzeni miasta „Obrazy z przeszłości: Zamość w czasach Icchoka Lejbusza Pereca, Róży Luksemburg i Bolesława Leśmiana”  z Danielem Sabacińskim.

W programie obu zamojskich dni piknik miejski wokół Centrum „Synagoga” FODZ z muzyką na żywo. Na skoczną przygrywa Kapela Koromysło!

Organizatorzy zapraszają na spacer tematyczny w przestrzeni starego miasta śladami wielokulturowej historii Zamościa, spotkanie z Magdaleną Rutą, tłumaczką wspomnień Icchoka Lejbusza Pereca, opowieść Haliny Postek o znaczeniu pojęć: świątynia jerozolimska, synagoga, bóżnica, debatę poświęconą współczesnym odczytaniom dorobku teoretycznego Róży Luksemburg, prezentację bogactwa kulturowego Huculszczyzny, warsztat wycinanki żydowskiej z Joanną Matyjasek, wizytę w zamojskim BWA – Galerii Miejskiej na poplenerowej wystawie artystów ilustratorów, oprowadzanie po wystawie „Podróż w malarstwie | Malarstwo w podróży” w Muzeum Zamojskim, pokaz filmu „Dwie flagi” organizowany we współpracy z Muzeum Getta Warszawskiego.

Oba wieczory w Zamościu wypełnią wyjątkowe koncerty: 9 września koncert pieśni Mieczysława Weinberga do wierszy Julina Tuwima. W sali koncertowej szkoły muzycznej wystąpią trzy wybitne artystki: Aleksandra Kubas-Kruk / sopran, Anna Bernacka / mezzosopran i Monika Kruk / fortepian, Wstęp wolny. Wejściówki do odebrania w Centrum „Synagoga” FODZ.

10 września koncert „Żydowskie pieśni Ukrainy” w wykonaniu Olgi Avigail, Kol Ishe Trio i gościnnie Agnieszki Mazur. To wydarzenie organizowane w duchu solidarności z Ukrainą walczącej z rosyjskim agresorem. We wnętrzu renesansowej synagogi posłuchamy ludowych pieśni w jidisz, ukraińskich  przyśpiewek, klezmerskich utworów inspirowanych ukraińskim folklorem. Wstęp wolny. Wejściówki do odebrania w Centrum „Synagoga” FODZ.

Społeczności chrześcijańska i żydowska przez wieki sąsiadowały w miastach i miasteczkach Lubelszczyzny i całej przedwojennej Polski. Dzieliły codzienne radości i troski, żyły w świecie licznych powiązań sąsiedzkich, w kosmosie odmiennych wierzeń i tradycji, komplikacji  postaw społecznych i politycznych i emocji, których bogactwa nigdy już nie odtworzymy. Próbujmy w wyobraźni przybliżyć się do tego świata, zrozumieć jego złożoność, z uszanowaniem traktować materialną i duchową spuściznę żydowską. Pamiętajmy o żydowskich sąsiadach…

Wszelkie informacje o zamojskim programie u Daniela Sabacińskiego w Centrum „Synagoga” FODZ.

Partnerami wydarzeń zamojskich jest Miasto Zamość, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Fundacja im. Róży Luksemburg.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest patronem honorowym Pardes Festival.

Kompletny program na stronie www https://pardesfestival.pl/program

Festiwalowy facebook: https://www.facebook.com/PardesFestival/

Oprawa wizualna festiwalu: wycinanka Joanna Matyjasek, grafika Lidia Dańko.


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności