deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Stanisław Chomiczewski - malarstwo


Stanisław Chomiczewski - malarstwo
data publikacji: 2008-03-12 Stanisław Chomiczewski urodził się w Sławatyczach nad Bugiem, co nie wymaga komentarza, studiował w Krakowie, mieszka i pracuje w Beskidzie Sądeckim,co również mówi samo za siebie. Jego życiorys jest więc późniejszą o wiek kopią malarzy końca XIX wieku.

Na wzór Chełmońskiego czy Stanisławskiego lubi też naturalny,nieskażony cywilizacją krajobraz i lubi jego nastrój,zwany w tamtych czasach Stimmungiem. Stimmung był - zdaniem niemieckich krytyków - klasycznym atrybutem sławnego "pejzazu polskiego", Die Polonische Landschaft, jak go zwano w Monachium i na całym świecie.

Naturalnym zaś dopełnieniem szerokiego, kresowego pejzażu jest koń. Lecz nie biedna, zapracowana chabeta, tylko rasowy koń na swobodzie. Piekny i wolny w swym pędzie, to koń o którym ówczesny poeta pisał, iż są trzy najpiekniejsze rzeczy na świecie: żaglowiec pod pełnymi żaglami, piękna kobieta w tańcu i koń czystej krwi arabskiej na swobodzie.

Zarówno w technice olejnej jak i pastelowej warsztat Chomiczewskiego zadawalał każdego konesera, biegłość w operowaniu technikami, swobodą, opanowanie rzemiosła jest samo w sobie cenną i coraz bardziej doceniana wartością estetyczną.

Artysta kształtuje emocje barwą i światłem. Wyraźnie korzysta z postimpresjonistycznych doświadczeń ze swoistym indywidualnym przemyśleniem - nic dziwnego, to przecież postimpresjonizm zwany również "polskim koloryzmem" stał sie naszy stylem narodowym.

Artysta stosuje zawężoną gamę kolorystyczną, aż do monochromatycznej, subtelnie rozświetlone żółcienie, ugry,delikatnie rozdrgane róże przy ultramarynowych przestrzennych błekitach i ciepłych szarościach, przecięte słonecznym blaskiem. I choć faktura zdaje się być mniej ważna, to zdecydowanie wyważone uderzenia pędzla czy w przypadku pasteli, kredki nadaje swoistej świeżości obrazom Chomiczewskiego.
Jerzy Madeyski  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności