deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Roman Mucha, Robert Znajomski „ In Memoriam " -Oblicza zamojskiej grafiki


Roman Mucha, Robert Znajomski „ In Memoriam " -Oblicza zamojskiej grafiki
data publikacji: 2022-02-28

„In Memoriam”- Oblicza zamojskiej grafiki.                                                                             

To pierwsza z cyklu wystaw, prezentowanych przez BWA Galerię Zamojską, poświęconych artystom naszego środowiska, którzy w ostatnich latach odeszli.

Roman Mucha (1934-2017) i Robert Znajomski (1968-2021), to przedstawiciele szeroko rozumianej grafiki artystycznej, tak istotnej i liczącej się dziedziny sztuki w województwie lubelskim jak i na arenie ogólnopolskiej.                                                                 

Na wystawie prezentujemy prace  mniej znane i unikatowe, pochodzące ze zbiorów rodzinnych obu artystów.

 

     Roman Mucha  (1934- 2017)                                                                                                                                                  

Urodził się  w 1934 roku w Wierszczycy pow. Tomaszów Lubelski. Był absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i Studium Nauczycielskiego w Zamościu (kierunek wychowanie plastyczne). Studiował na Wydziale Filozoficzno - Pedagogicz-nym  Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (specjalizacja w dziedzinie plastyki). W 1963 roku rozpoczął pracę  jako nauczyciel plastyki w Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Lub. W latach 1977-1980 prowadził wykłady i ćwiczenia z metodyki plastyki z zagadnieniami historii sztuki w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Był też wykładowcą historii sztuki i liternictwa w Zespole Szkół Pedagogicznych w Zamościu. W roku 1991 przeszedł na emeryturę. Był Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1965 roku specjalizował się w grafice warsztatowej i użytkowej. Uprawiał głównie grafikę warsztatową : techniki wypukłe (linoryt, drzeworyt) i techniki wklęsłe (miedzioryt, akwaforta z akwatintą, sucha igła) oraz grafice użytkowej (ilustrował książki, projektował plakaty, zaproszenia, znaki graficzne, herby, kartki pocztowe).
Był autorem wielu medali i znaczków okolicznościowych. Ekslibrysem zajmował się od 1966 roku.
Swoje prace prezentował na 71 wystawach indywidualnych oraz 147 wystawach zbiorowych  w kraju i za granicą (m.in. Węgry,  b. ZSRR , Holandia, Francja, Belgia, Kanada, Niemcy, Włoch, Hiszpania, Japonia, Ukraina, Czechy, Rosja, USA,  Grecja, Turcja, Chiny), Finlandia).
W 2005 roku z okazji Jubileuszu 40-lecia pracy twórczej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia  Polski , nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za upowszechnianie kultury plastycznej i działalność artystyczną  (2009), medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015).
Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, Zakładzie Narodowym im, Ossolińskich we Wrocławiu, Bibliotece im. Łopacińskiego w Lublinie, Muzeum Ekslibrysu w Berku (Niemcy), Muzeum w Utrechcie (Holandia), Muzeum w Nancy (Francja) oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Zmarł 6 marca 2017 roku.

 

   

 

     Robert Znajomski (1968-2021)

Urodził się w 1968 roku w Hrubieszowie. Absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Pracował z dziećmi i młodzieżą realizując się twórczo jako pedagog, a także przez twórczość własną. Zajmował się: malarstwem, rysunkiem, grafiką, ekslibrisem, fotografią oraz mailartem. Zorganizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i uczestniczył w ponad 500 wystawach zbiorowych i projektach zarówno w kraju jak i za granicą. Był członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków w Lublinie, wiceprezesem Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA, członkiem międzynarodowego ruchu International Union of Mail-Artists IUOMA oraz członkiem Zrzeszenia Łódzkich Odkrywców Metali ZŁOM. Był nauczycielem plastyki w Szkole Podstawowej.

Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych między innymi w Zamościu, Milejowie, Lublinie, Łęcznej, Świebodzinie, Słubicach, Tomaszowie Lubelskim, Krakowie, Tyńcu, Puławach, Kluczborku, Radzyniu Podlaskim, Kraśniku, Janowie Lubelskim, Białymstoku, Olsztynie oraz na wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą (Cieszyn, Hrubieszów, Iława, Jelenia Góra, Łęczna, Rzeszów, Tarnów, Warszawa, Zamość, Zielona Góra, Zakopane, Druskienniki (Litwa), Treviolo (Włochy), Kovel (Ukraina)

Nagrody: Wyróżnienie w XVIII Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki Rzeszów 2002 III Miejsce w 23 Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki Rzeszów 2007 Wyróżnienie Honorowe w 24 Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki Rzeszów 2008 II Miejsce w konkursie plastycznym pt „Inwazja Aniołów” w Nakle nad Notecią 2010 Nagroda Kulturalna Województwa Lubelskiego za całokształt działalności kulturalnej 2013 Wyróżnienie w 8 Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli w Tarnowie 2015 II Miejsce w XV Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie 2020. Wyróżnienie w XXV Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastyczno-Fotograficznym „Natura Moich Okolic 2020” Zielona Góra, w kategorii „grafika” . Wyróżnienie Specjalne w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastyczno-Fotograficznym „Natura Moich Okolic 2021” Zielona Góra, w kategorii „grafika”

Oto co pisali profesjonalisci o twórczości Roberta Znajomskiego:

Leszek Frey -Witkowski - artysta rysownik - grafik ze Świebodzina "Artysta nowych doznań i asocjacji kreacji plastycznych. Od malarstwa bardzo interesującego, szczególnie szpachlą. Świeżość przestrzeni uwieczniającej stan emocjonalny. Ten rytm na trzy czwarte. Ogrom, wielkość nieba, obniżona linia horyzontu buduje klimat gdzieś z podświadomości ogrodów snów, onirycznych, budzący czystymi barwami pozytywne wibracje. Paleta barw szeroka jak w baroku, ale zobrazowany detal rzeczywistości jest bliski neogotykowi. To te wysokie sklepienia nieba. Operowanie wysmakowaną plamą barwną daje właśnie te nadmienione asocjacje do malarzy postimpresjonistycznych. Najwyższych lotów. Nowa świadomość artystyczna".

Andrzej Znamirowski - historyk sztuki z Krakowa "Tematyką Jego prac jest szeroko rozumiana natura i jej modyfikacje poprzez formy geometryczne do abstrakcji włącznie. (W malarstwie) główny nacisk stawia na kolor, który stanowi dla niego źródło inspiracji. W rysunku interesuje go linia, a tematem jest człowiek i przedmiot". Zdzisława Kapica – instruktor w Tomaszowskim Domu Kultury „Mnie podoba się jego świeżość, szczerość i bezpretensjonalność wypowiedzi artystycznych, w których nie dostrzegam choćby cienia zadufania i pozerstwa. Robert niczego nie narzuca, nie kreuje, nie wrzeszczy "patrzcie, jakim jestem artystą ", nie zachwyca się sobą.

 


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności