deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Krystyna Głowniak– malarstwo


Krystyna Głowniak– malarstwo
data publikacji: 2022-01-27

Na wystawie w BWA Galerii Zamojskiej, lubelska artystka, Krystyna Głowniak, zaprezentuje cykl obrazów inspirowanych podróżami do Wenecji, pełnych motywów charakterystycznych dla tego włoskiego miasta w postaci piękna architektury ,maskowych festynów i metaforycznych pejzaży.

Opowiem o Wenecji...  Może najlepiej poprzez obrazy, które malowałam zainspirowana dzięki kilkakrotnym pobytom w mieście Św. Marka.  Fotografowałam, rysowałam, malowałam, i tak powstała znacząca kolekcja prac, rysunków i zdjęć. Wenecja jest miastem niekonwencjonalnym, zaskakuje podczas pierwszej wizyty, ponieważ jest zbudowana na palach w przestrzeni morskiej. Trudno jest to zrozumieć, jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do autobusów , tramwajów, samochodów. Tutaj wędrujemy za pomocą vaporetto, gondoli lub pieszo. Zaskakuje bogactwo miasta , w którym są  liczne galerie, muzea, wystawy , teatry  we wspaniałych pod względem architektury obiektach. Za każdym razem odwiedzałam Gallerie dell' Academia z dziełami weneckich mistrzów: (Paolo Veneziano,, Gentile Bellini, Vittore Carpaccio, Tintoretto) i wielu innych. Liczne teatry , Gran Teatro La Fenice,Teatro Goldoni były często przez nas odwiedzane. Wielość i bogactwo  obiektów w zakresie historii sztuki tego miasta zadziwiała i zachęcała nas do kolejnych przyjazdów: Pałac Dożów,( przez wieki siedziba władz Republiki Weneckiej),  Kościół Santa Maria della Salute, zaprojektowany przez Longhena Baltassarre i ufundowany przez ocalałych z pandemii Wenecjan. Kilkakrotnie odwiedzałam najważniejsze kolekcje malarstwa weneckiego, które zachwyca kolorami oraz światłem. Wielcy mistrzowie, dla których pokonywaliśmy trudy podróży, uwodzili moją wyobraźnię znakomitym warsztatem, doborem detali oraz kompozycją dzieła. Mogłam podziwiać znakomity warsztat Tycjana( Tiziano Vecello), Vittora Carpaccio ( Cud św. Krzyża ), Gentille Bellini, Veronese, Tintoretto. Zadziwiały  w obrazach gatunki roślin, zwierząt, niezwkłych wizerunków pawi, papug, jeleni.

To zawsze działa na wyobraźnię odbiorcy i zachęca do kontemplacji. 

Podziwiałam tzw. wedutystów : Canaletto, Belotto, Guardi, którzy uzyskiwali niemal fotograficzną wizję miejskiego pejzażu ( dzięki  camera obskura). Malarze weneccy uwielbiali "świętowanie sztuki" poprzez utrwalanie scen z historii  Wenecji, także zwycięstwa i klęski. Karnawał był świętem sztuki i zaczynał się od " volo dell'angelo", czyli lotu anioła na ziemię. Gentile Bellini  przedstawił w niezwykły sposób procesję na Placu św.Marka w 1496 roku ku czci Krzyża Św. Podziw oglądających weneckie malarstwo budzi obraz przedstawiający stocznię Arsenale Veccio, skąd wypływały  statki na wyprawę krzyżową. Pouczająca jest historia  i koncepcja sztuki weneckiej, której celem było utrwalenie historii tego niezwykłego miasta, zwycięstw i klęsk, także przekazanie pokoleniom piękna i triumfu sztuki. Zrozumieć Wenecję to bardzo trudne zadanie , także dla artystów i odbiorców.

Polecam cenną książkę " Niewidzialne miasta" Italo Calvino, gdzie autor tworzy obraz miasta, które składa się z licznych absurdów, a jednocześnie jest niezwykłe i pobudzające wyobraźnię czytelników.  -  Krystyna Głowniak

           Krystyna Głowniak -Pełniła przez kilka lat odpowiedzialną funkcję dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych im. C.K.Norwida w Lublinie. Opracowała programy autorskie nauczania rysunku i malarstwa. Wypromowała Szkołę na forum ogólnopolskim udowodniając jej krakowski rodowód i organizując wystawę najlepszych prac dyplomowych w Pałacu Sztuki w Krakowie, Prace artystki znajdują się w kilku prywatnych  lub uniwersyteckich kolekcjach (Hamburg, Warszawa, Gdańsk, Amsterdam, Innsbruck, Tocushima, Ułan Bator,  Astama)) oraz w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym (Kamienica Celejowska), w krakowskim i lubelskim Muzeum Farmacji, w zbiorach Pałacu Opatów Oliwskich w Gdańsku. Jako ilustratorka licznych książek i wydawnictw figuruje w Gabinecie Rycin Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kolekcja jej rysunków została zakupiona przez wspomnianą bibliotekę im. H.Łopacińskiego w Lublinie.

Twórczość Krystyny Głowniak została utrwalona w kilku filmach Telewizji  Lubelskiej. Jest autorką czterech  książek : Provincia Addormentata,  Album malarstwa oraz Notes – Pułapka czasu, Bruno Schulz - Inspiracje, jako część zaliczenia programu intermediów w krakowskiej ASP.

    Jest Mistrzem Mowy Polskiej oraz członkiem honorowej Akademii Mistrzów, posiada tytuł Zasłużonej dla Kultury Polskiej, otrzymała Nagrodę MKIS za osiągnięcia w zakresie edukacji, medal Urzędu Marszałkowskiego oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Lublin z okazji Jubileuszu.

Wystawy zagraniczne :Nantes, Kopenhaga,Hamburg,Amsterdam,Sztokholm, , Drohobycz, Igualada (Hiszpania), Ułan Bator, Jerozolima, Bruksela, Innsbruck ,Ałma - Ata. Prezentowała prace w galeriach uniwersyteckich  w Indiach, Japonii oraz  Kazachstanie.

Wystawy i wydarzenia w Polsce:  Ogólnopolskie Triennale Akwareli w Lublinie, wystawa pasteli w BWA w Nowym Sączu, galeria BWA w Lublinie, „Pejzaże mistyczne i zwyczajne” w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, podróż do Drohobycza i udział w międzynarodowej sesji  Pogranicze kultur z okazji 50 rocznicy śmierci Bruno Schulza ,  Pałac Opatów Oliwskich , Muzeum Regionalne w Łęcznej , Wschodni Salon Sztuki,   Ratusz w Otwocku,  „Pejzaże z Senneville” w Kuncewiczówce, Notatki z prowincji” w Małej Akademii Sztuki w Lublinie,  Muzeum Farmacji w Krakowie i Lublinie,  Forum Farmacji Polskiej,  nagroda „Złoty moździerz” za popularyzację tematyki aptekarskiej w malarstwie, Pałac Poznańskich w Łodzi ,Galeria Wirydarz Piotra Zielińskiego, Galeria Radia Lublin, Biblioteka  im. H. Łopacińskiego w Lublinie, galeria Attavanti w Jarosławiu, udział w wystawach zbiorowych, także w jubileuszowej ZPAP, ostatnio w 2016 r. w Muzeum Nadwiślańskim.

2013 , 2018,2019– prestiżowe wystawy w Pałacu Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie – wystawa Między Lublinem a Wenecją w Nadrzeczu w Fundacji Kresy 2000

2014 - wystawa" Solaris" w Lubelskim Parku Naukowo Technologicznym  oraz w  Norwidianum  Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.         

2015 - Chorzowskie Centrum Kultury - wystawa "Inspiracje literackie" podczas 15 Gali Finałowej Mistrzostw Mowy Polskiej pod patronatem Prezydenta RP,  Wystawa w Japonii   Greeting from Poland, Tokushima - Bunri University oraz w Kazachstanie

2016 - zorganizowała Ogólnopolski Plener w Krainie Rumianku dla artystów z Krakowa, Opola, Warszawy i Częstochowy. - w tymże roku przygotowała znaczące wystawy indywidualne  w Kazimierzu Dolnym :     w galerii Sztuki Współczesnej w Domu Michalaków ( malarstwo) oraz rysunek  w galerii KOKPIT.

2017 - wystawa w Galerii Naczelnej Biblioteki Lekarskiej w warszawskich Łazienkach podczas Nocy Muzeów,

- wydanie obszernego albumu jej malarstwa i rysunku  w Wydawnictwie Diecezjalnym w Sandomierzu,

- uczestniczy rokrocznie w Bożonarodzeniowym Salonie krakowskich artystów członków OK ZPAP w Pałacu Sztuki w Krakowie.

2018 - wystawa w Brukseli " Images of Childehood" promująca Lubelszczyznę, 

 - wystawa w krakowskim Pałacu Sztuk Pięknych,

 - udział w zbiorowej wystawie Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Filharmonii  Bałtyckiej w Gdańsku.

-  autorska ekspozycja promująca Lubelszczyznę w IN-N art gallery w Innsbrucku.

Prowadzi studio "Malarnia" w Rynku Starego Miasta, gdzie spotyka się z seniorami, młodzieżą, gośćmi zagranicznych i krajowych uczelni. Tam przygotowywane są filmy - " Rozmowy o sztuce" dostępne w telewizji internetowej, ostatnio film promujący Kazimierz Dolny poprzez malarstwo, fotografię i rysunki autorki.

Jest czynnym członkiem Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Lublinie.  Na temat jej twórczości wypowiadali się  między innymi : prof. Jan Pamuła( wybitny artysta oraz rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie),  Waldemar Odorowski- (historyk sztuki - wieloletni pracownik Muzeum Nadwiślańskiego), Dorota Seweryn Puchalska ( kustosz tego Muzeum), Redaktor Marek Wyszkowski  w programie TV Lublin w cyklu Album Lubelski).

2019   - "Retrospektywa"  ekspozycja z lat 1980 - 2019 w sali wystawowej Wojewódzkiej  Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego.

- Wystawa w  Pałacu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakow

-  Ekspozycja w Oliwskim Ratuszu Kultury

2021  -  Wystawa w  Radio Lublin " Nie - tylko Wenecja"

 - Wystawa w Lubelskim Wojewódzkim Ośrodku Kultury, nagroda  za pracę  "Polskie Inspiracje",

Rokrocznie uczestniczy w Salonie Bożonarodzeniowym Krakowskiego  ZPOK w Pałacu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności