deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Marian Kędra - malarstwo


Marian Kędra - malarstwo
data publikacji: 2019-12-06

MARIAN JAN KĘDRA
1939-2014         

Urodził się 10.01.1939 roku w Zamościu. Był absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu (1952-1957). W latach 1957-1965 studiował na Wydziale Ceramiki i Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom magistra sztuki w zakresie specjalizacji Ceramicznego Malarstwa Architektonicznego otrzymał
w 1965 roku w pracowni prof. Stanisława Dawskiego. Podjął pracę we Wrocławiu, ale już po roku powrócił do Zamościa.  Od 1966 roku do emerytury w 2003 roku,  pracował w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Stworzył szkolną pracownię ceramiczną. Oprócz ceramiki prowadził zajęcia z rysunku i malarstwa. Brał udział w wystawach ogólnopolskich, środowiskowych a także w plenerach malarskich.
Zajmował się twórczością w dziedzinie malarstwa i ceramiki. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Zamojskiego oraz kolekcjach prywatnych. Zmarł 14 października 2014 roku.

Obecna wystawa jest swego rodzaju retrospekcją i wystawą wspomnieniową zasłużonego
dla Zamościa artysty i pedagoga – Mariana Jana Kędry. Prace pochodzą  z bogatych zbiorów prywatnych, małżonki artysty, Pani Teresy Kędry.


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności