deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Tomek Kawiak - Ślady 1972 - 2019.


Tomek Kawiak - Ślady 1972 - 2019.
data publikacji: 2019-01-08

WERNISAŻ dnia 18.01.2019r. godz.17.00

TOMASZ KAWIAK, pseudonim TOMEK, urodził się w 1943 w Lublinie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1968) i w Paryżu (1971-1974). Przez czternaście  lat był profesorem Instytutu Artystycznego w Orleanie, Francja (1977-1990). We Francji mieszka od 48 lat. Twórca pierwszego w Polsce happeningu ekologicznego Ból Tomaszowy, który miał miejsce w Lublinie w 1970 roku. Od 1980 prowadzi akcję tzw. cegłowania, w ramach której – podróżując po świecie – zostawia Cegłę Tomka Kawiaka (cegła wypalona z czerwonej gliny z odciśniętym nazwiskiem Artysty) w miejscach swego pobytu. Autor monumentalnych rzeźb na temat dżinsów i kieszeni. Krytycy nazwali go kronikarzem XX wieku. Od 1997 realizator projektu Długi marsz dżinsów, polegającego na zakopaniu w Chinach 369 ceramicznych figurek dżinsów, które wykonane w dziewięciu wzorach i zróżnicowane  wysokością, stają się symbolem triumfalnego pochodu najpopularniejszego uniformu XX i XXI wieku. Wystawia od 1970 roku, a jego prace obecne są w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych na całym świecie: w Europie, USA, Ameryce Południowej, Japonii, Chinach, Australii i Maroku. Wielokrotnie odznaczany, m.in. w Polsce medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, 2006; we Francji Chevalier de L’Ordre des ARTS et des LETTRES, 2011; ponownie w Polsce – Złotym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie kultury polskiej poza granicami kraju, 2014.

 

Historia cegły

Kiedy w 1976 roku, we Francji, wykonałem moją pierwszą cegłę z gliny ceramicznej, opatrzoną moim nazwiskiem, wiedziałem, że jest to mój pierwszy „kamień” do znakowania mojej drogi artystycznej. Rozpocząłem z nią systematyczne podróże po całym świecie. Jej forma była stała, za to kolor gliny i emalii zmieniał się w zależności od miejsca jej realizacji i wypieku.

Wyprodukowałem tysiące cegieł, ze śladami mojego imienia, czy słów dodatkowych, określających cel i miejsce ich znakowania. Powstał z tego ciąg akcyjnych działań „Cegłowanie świata”. Ponad 200 zapisów cegłowania zrealizowanych w różnych zakątkach świata,  zdeponowanych zostało w Archiwum Światowym „Brickwork”. Kiedy po latach zacząłem wystawiać ich ślady, między innymi w Muzeum Lubelskim w Lublinie, czy w Bunkrze Sztuki w Krakowie, ktoś kiedyś napisał: ...Kawiak jak kukułka podrzuca swoje cegły do gniazd naszej cywilizacji na całym świecie !

Bardzo jest to prawdziwe i zaprawione poczuciem humoru.

W 1979 roku powstała seria obrazów i „cegieł gorących” służących do ogrzewania łóżka, których dużą popularność odnotowano we Francji w okresie XIX i XX wieku. Cykl tych prac stworzony został przy użyciu starych unikatowych „gorących cegieł”, jako śladu naszej cywilizacji oraz ich odpowiednika w malarstwie olejnym w postaci  „martwej natury”. Razem zestawione tworzą obiekty instalacji.

 


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności