deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Witold Adamczyk i Piotr Adamczyk-Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa


Witold Adamczyk i Piotr Adamczyk-Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa
data publikacji: 2017-12-07

Wernisaż dnia 14 grudnia 2017r. godz.17.00

Wystawa pokazuje fenomen malujących braci bliźniaków. Ich malarstwo inspirowane potężną mocą natury, to swoisty dialog, prowadzony przemiennie w egzystencjalnej bliskości i oddaleniu.
Organizator wystawy- Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Cykl wystaw zorganizowany w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego.

 

Witold Adamczyk                                              
Urodzony w 1966 roku w Nowej Dębie. W latach 1987-1992 studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, na kierunku Wychowania Plastycznego. Dyplom w 1992 roku  w Pracowni Malarstwa prof. J. Bigoszewskiego. Doktorat w 2013 roku w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej- sztuki piękne Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod kierunkiem prof.  A. Leśnika. Obecnie, mieszka, pracuje i tworzy w Rawiczu.

Piotr Adamczyk
Urodzony w 1966 r. w Nowej Dębie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Edukacji Wizualnej w Łodzi. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Romy Hałat. Uprawia malarstwo nieprzedstawiające oraz realizm. Współpracował wieloletnio z gazetami wykonując dla nich karykatury np. z Przeglądem Kolbuszowskim i Nowinami.

Całe przedsięwzięcie wystawiennicze nazywa się  „Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa”  i obejmuje cykl wystaw Witolda i Piotra Adamczyków  w BWA w Jeleniej Górze, Galerii BWA  w Wałbrzychu, Galerii w Legnicy, Galerii BWA  w Lesznie, Galerii BWA w Rzeszowie, BWA Galerii Zamojskiej, Galerii BWA w Kielcach   i Galerii Sztuki Współczesnej BWA  w Sandomierzu w 2017 i 2018 roku. Wystawie towarzyszy wspólny katalog.

 

            „...Projekt przedsięwzięcia dotyczy problemu dwoistości osobowości istniejącej w człowieku w kontekście twórczości bliźniaczej jako nowej artystycznej kreacji. Problem podwójności osobowości; rozumiany jako walka dobra ze złem, nierozerwalny niczym :  jin / jang, wschód i zachód, dzień i noc, kobieta i mężczyzna, sacrum i profanum istnieje od zawsze, czyli od początku. Tak dualistycznie pojmowany świat objawił się mi  w pracach ostatnich lat doprowadzając do jakby olśnienia, że  najważniejszym problemem mojej podwójności jest bycie bliźniakiem”.

Projekt ten jest próbą dojścia do początku naszego (mojego i brata - bliźniaka) istnienia, powstania naszej świadomości nie tylko jako artystów, ale do własnej tożsamości - dojścia do własnego "ja".

 …„ Projekt w swoich zamierzeniach wykracza poza czysto artystyczne rozważania zrodzone z osobistych pytań o własną tożsamość.”                                                                                 I ile w moich działaniach w problemie podobieństwa szukam różnic, o tyle w realizacjach brata różnice są głównym punktem do szukania podobieństw.

Przedsięwzięcie jest prezentacją prac malarskich, plastycznych, już powstałych i  powstających:  

-moich (malowanych osobno tj. w swojej pracowni w Rawiczu, swoimi materiałami, narzędziami, na swoich krosnach malarskich),

- brata (w swojej pracowni w Nowej Dębie, swoimi materiałami i narzędziami, na swoich krosnach malarskich)                                                                                                                                                                                               -i naszych zarówno do koncepcji moich (malowanych razem i osobno  w jednej pracowni, tymi samymi materiałami - pędzle, wałki,  farby  o tej samej konsystencji, na wspólnych i tych samych krosnach malarskich) jak i do koncepcji brata (malowanych razem w pracowni brata jak i  osobno w swoich pracowniach z użyciem różnych narzędzi i materiałów). 

Projekt „Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa” wywodzi się z głównego projektu „Podwójność osobowości" który  został zapoczątkowany udziałem w konkursie „Jestem stąd” w 2010 r. podczas wystawy:                                                                             

         - „16 Prezentacje – Leszno 2010” w Galerii w Ratuszu w Lesznie, (a następnie był kontynuowany w następujących wystawach: )

  „X Międzynarodowa Wystawa Sztuki Europejskiej Rawicz – RokosowoRawickie                                                                           Mosty Sztuki” Muzeum Ziemi Rawickiej, Rawic„Obrazy nowe”, Galeria MBWA, Leszno,                                                                       Autoportret Witold Adamczyk / Piotr Adamczyk”, Galeria Szyperska,Poznań,                                                                            2016 -„ Podobieństwa i różnice” Witold Adamczyk Piotr Adamczyk, Galeria 33, Ostrów   Wielkopolski. 


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności