deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Joanna Polak - "Piękno animacji"


Joanna Polak - "Piękno animacji"
data publikacji: 2016-06-02

BWA Galeria Zamojska zaprasza na pokaz multimedialny Joanny Polak p.n. "Piękno animacji"
dnia 2 czerwca o godz.9.30 w BWA Galerii Zamojskiej.
 Będzie to specjalne wydarzenie dedykowane najmłodszym odbiorcom z okazji Dnia Dziecka.
 

JOANNA POLAK
Urodzona w Lublinie. Dyplom magistra sztuki z zakresu filmu animowanego uzyskała w 2003 roku na ASP w Poznaniu. W 2011 roku uzyskała stopień doktora na UMCS w Lublinie. Działa głównie w obrębie animacji filmowej i wideoinstalacji symultanicznej. Jej prace były pokazywane na ponad 300 prezentacjach, wystawach, festiwalach i 13 kanałach telewizyjnych (Europa, Azja, USA).
Zdobyła 16 nagród i wyróżnień (Polska, Węgry, Czech, USA). Jest autorką 80 filmów głównie animowanych.

Minuta filmu animowanego to minimum 1500 rysunków, grafik 2D, zdjęć itp. Wystawa „Piękno animacji„  Joanny Polak daje ciekawą możliwość spojrzenia na świat animacji okiem reżysera. Prezentowane bowiem grafiki i kadry stanowią materiały powstałe podczas tworzenia filmów, które za zwyczaj nie są publikowane osobno, a niejednokrotnie urzekają artystę swym pięknem widocznym tylko podczas zatrzymania klatki.

Wystawie będzie towarzyszył pokaz wielokrotnie nagradzanych na festiwalach polskich i zagranicznych filmów animowanych, który został podzielony na 2 symultaniczne projekcje dla : dzieci i dorosłych. Dzieci będą mogły bawić się i edukować podczas oglądania animacji „Zmyślne zmysły”, oraz całej kolekcji „Animowanych Legend Lubelskich” (całość pokazu potrwa 30 min.) . W tym samym czasie widzowie dorośli będą mogli spróbować odnaleźć prezentowane grafiki i kadry podczas oglądania animowanych filmów artystycznych Joanny Polak.

Opis filmów:

Zmyślne zmysły (reżyseria: Joanna Polak) 5′:30″

Zmysły to nasze okna na świat, dzięki nim go poznajemy – widzimy, słyszymy, czujemy, smakujemy, wąchamy. Jednak przez okna zbyt szeroko może wpaść też mnóstwo śmieci. To właśnie zdarzyło się bohaterowi filmu – od nadmiaru bodźców o mało nie dostał pomieszania zmysłów. Na szczęście w porę uratował go jego szósty zmysł – intuicja. Słuchając jej dbamy o siebie i swoje zmysły – oto przesłanie filmu.

Film "Zmyślne Zmysły jest przeznaczony do wspólnego czytania i oglądania z rodzicem. Warstwę wizualną filmu dopełnia opowiadanie. Rozwój sensoryczny i świadomość zmysłów jest bardzo istotna w świecie małego dziecka – to główny kanał jakim poznaje ono świat. Stąd też wziął się pomysł na film, który o zmysłach opowiada, ale też je pobudza wizualnie i dźwiękowo. 

 

Legenda o śnie Leszka Czarnego (reżyseria: Joanna Polak) 3′:45″

W 1282 roku Litwini i Jadźwingowie wtargnęli na ziemię lubelską. Książę Leszek Czarny, dowiedziawszy się o tym, natychmiast wyruszył z Krakowa, Zanim jednak stanął w Lublinie najeźdźcy zdążyli się wycofać. Wówczas zawahał się, czy gonić wrogów. Gdy ze zmęczenia zasnął pod wielkim dębem ukazał mu się św. Michał Archanioł. Podał księciu miecz, by zachęcić go do walki. Leszek Czarny wyruszył wówczas na bitwę i odniósł zwycięstwo. Później z wdzięczności ufundował kościół pod wezwaniem archanioła, który został do niego posłany.

 

Legenda o Czarciej Łapie (reżyseria: Karolina Jóźwik) 3’:06”

W 1637 roku Trybunał Lubelski wydał niesprawiedliwy wyrok. Rozżalona kobieta krzyknęła, że gdyby ją sądzili diabli, wyrok byłby sprawiedliwszy. W tym czasie do sali weszli ludzie w kapturach i mówili, że są sędziami. W istocie byli szatanami. Przewodniczący położył na stole rękę i zostawił jej ślad. Wyrok kobiety został zmieniony. Następnego dnia całe miasto wiedziało o nocnej wizycie w Trybunale, a niesprawiedliwi sędziowie połamali sobie nogi na trybunalskich schodach. Zabytkowy stół z wypalonym śladem diabelskiej ręki zachował się do dzisiaj i jest na dawnym miejscu, w trybunalskim gmachu.

 

Legenda o Lubelskim Żmiju (reżyseria: Karolina Jóźwik) 2’:46”

Opowieść o smoku Żmiju żyjącym dawno, dawno temu pod ulicami Lublina. Od jego imienia pochodzi nazwa ulicy Żmigród (oznaczająca gród Żmija).

 

Miasto podziemne (reżyseria: Joanna Polak) 7′:30″

Animacja Miasto podziemne inspirowana jest kilkoma lubelskimi legendami i ma na celu odnajdywanie aktualnych sensów zawartych w starych opowieściach. Jest to historia fantastycznych przygód małego chłopca, który zaprzecza realnemu istnieniu legendarnego smoka, lubelskiego Żmija i magicznej mocy kamienia nieszczęścia. Chłopiec pokazuje swoją zuchwałość i spada do Lubelskiego Podziemnego Miasta. Ląduje w krainie legend, zapomnianych opowieści i tajemniczych postaci. Błądzi po podziemnym mieście, niespodziewanie zyskuje sympatię niezwykłej postaci, a gdy chce się stamtąd wydostać zostaje poddany próbie.

Film wyróżniony na II Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU , Poznań, 2015 r.

 


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności