deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Elżbieta Dzikowska - Zobaczyć naturę


Elżbieta Dzikowska - Zobaczyć naturę
data publikacji: 2016-01-22

Wernisaż dnia 22 stycznia 2016r. godz 17.00

Elżbieta Dzikowska rodziła się w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie ukończyła Szkołę Podstawową
i Liceum Ogólnokształcące. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim – najpierw filologię chińską, potem historię sztuki. Pracowała w miesięcznikach „Chiny”,
i „Kontynenty” w Tygodniku Kulturalnym „Radar”,
w Redakcji Filmowo-Telewizyjnej TELE-AR i w Interpress-Filmie.
Napisała kilka książek  o Ameryce Łacińskiej. Przedstawiła 50 wywiadów z artystami
w albumie „Polacy w sztuce świata”. Jest autorką przewodnika „Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce”. Przez wiele lat prowadziła z mężem, Tony’m Halikiem, program telewizyjny „Pieprz i wanilia”, potem sama realizowała program „Groch i kapusta”.
Była kuratorem indywidualnych prezentacji znanych artystów polskich i zagranicznych.
Z Wiesławą Wierzchowską przygotowała dwie wielkie wystawy: „Jesteśmy” (sztuka emigracyjna) dla warszawskiej ZACHĘTY, w 1991 roku i „Ars Erotica” dla Muzeum Narodowego w Warszawie,
w 1994 roku.
Dużo podróżuje, jest członkiem Polskiego Oddziału „The Explorers Club” i Międzynaro-dowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Posiada wiele odznaczeń. Jej pasją jest fotografia i odkrywanie Polski. Mieszka i pracuje  w  Warszawie.

 

„Zobaczyć naturę” – fotografie Elżbiety Dzikowskiej.

Od początku bogatego, pełnego pasji życia Elżbiety Dzikowskiej, towarzyszył jej aparat fotograficzny.
Wszelkiego rodzaju podróże, czy wizyty w nowe miejsca świata, odbywała z tym nieodzownym narzędziem poznawczym.
Początkowo aparat służył podróżniczce do utrwalenia niezwykłego miejsca.
Fotografia posiadała wówczas charakter dokumentacyjny.
Z czasem, fotografia staje się dla Elżbiety Dzikowskiej medium i nośnikiem obrazów samodzielnych, odrębnych.
Ogromna kultura i erudycja w dziedzinie historii sztuki, spowodowały, że Elżbieta Dzikowska staje się artystką tworzącą obrazy przy pomocy obiektywu aparatu fotograficznego.
Wiedza i niezwykłe doświadczenie , pozwalają podróżniczce stale doskonalić warsztat fotograficzny i wnikliwiej patrzeć na otaczającą naturę.
Właśnie dzięki naturze, w wyniku jej obserwacji, powstały cykle pięknych artystycznych fotografii, których echa, reminiscencje, znaleźć można w twórczości znanych malarzy zajmujących się zagadnieniami sztuki nieprzedstawiającej.
Tak jak w przypadku mistrzów abstrakcji, dążenie do perfekcji w tworzeniu obrazów Elżbiety Dzikowskiej, odbywa się w sposób ewolucyjny, stopniowy, w wyniku licznych prób i doświadczeń.
Od przedmiotu i pełnej formy, artystka dociera do szczegółu, wycinka natury, nadając mu odrębnego życia, odnajdując w naturze nowe przestrzenie oglądu.
Można te fotografie podzielić na dwa nurty.
Pierwszy, nazwijmy go klasycznym, związany jest z obrazami przedstawiającymi.
To sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Przy czym postać ludzka w oryginalnej , kulturowej oprawie, ma tu niezwykle brzemienne znaczenie.
Dzięki temu, możemy obcować ze zjawiskowością kulturowych różnorodności.
Natomiast drugi nurt reprezentują obrazy niemalże do końca abstrakcyjne, u których podstaw leży wnikliwa obserwacja i ogromna wrażliwość Elżbiety Dzikowskiej na kolor, barwę, światło, fakturę i specyfikę otaczającej natury.-Jerzy Tyburski
 

                                                                                           


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności