deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Jacek Pasieczny PRZESTRZEŃ-PAMIĘĆ MIEJSCA


Jacek Pasieczny PRZESTRZEŃ-PAMIĘĆ MIEJSCA
data publikacji: 2013-03-01

JACEK PASIECZNY

  Urodzony w 1978 roku w Zamościu. Absolwent Zamojskiego Liceum Sztuk Plastycznych. Studia artystyczne odbył w Akademi Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa;  w pierwszych latach w pracowni Prof. Sławomira Karpowicza, a w dalszych - w pracowni Prof. Stanisława Rodzińskiego. Dyplom z wyróżnieniem, z aneksem z Rysunku u Prof. Marka Szymańskiego otrzymał w 2003 roku.

     W latach 2001 – 2004 studiował w Akademie Der Bildenden Kunste w Norymberdze (Niemcy) w pracowni Prof. Johanesa Grutzke i w pracowni Prof. Petera Angermanna - w ramach stypendium DAAD.

     W latach 2007 – 2010 odbył środowiskowe studia doktoranckie przy ASP Kraków pod opieką Dr. hab. Łukasza Konieczki. W 2011roku otrzymał stopień doktora w dziedzinie sztuki.

     Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i stypendystą DAAD (Niemiecka Centrala Akademicka w Bonn).

Aktualnie pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Wydziału 1997 - „Malarstwo i Rysunek”

” – Muzeum Inżynieri Miejskiej

        – Kraków

 

 

 

 

   Wystawa malarstwa Jacka Pasiecznego zatytułowana PRZESTRZEŹ - PAMIĘĆ MIEJSCA w Galerii Zamojskiej zorganizowana od 1 marca do końca miesiąca

Obrazy zaprezentowane na wystawie są najnowszym cyklem powstałym po 2008r. i są niejako kontynuacją dotychczasowych poszukiwań związanych z tematem przestrzeni. Dla tego malarza jest bardzo istotna struktura przestrzeni. Ona go fascynuje i zachwyca.

   Obrazów Pasiecznego nie zamieszkują ludzie, chociaż ich obecność jest spotęgowana w samotnych malowanych przedmiotach, budowlach, pejzażach. To ogólne wrażenie.

   Stylistyka obrazów Jacka Pasiecznego, specyficzna tematyka budzą pewne skojarzenia z otaczającą nas współczesną rzeczywistością, ale są to tylko pozorne podobieństwa. Jacek nie rozstrzyga kwestii moralnych naukowych czy społecznych; poszukuje w wybranym przez siebie świecie jakiegoś uzasadnienia odwołania uniwersum. Jego obrazy przedstawiają w większości wytwory cywilizacji współczesnej pejzażu bez obecności natury, w którym dobitnie brakuje istoty ludzkiej. Poprzez to "ogołocenie" zdawałoby się, że stawia nam pytanie o człowieka...

 

   " Obrazy autostrad Jacka Pasiecznego nie są do końca radosne, można nawet powiedzieć, że jest w nich oprócz nostalgii jakaś powaga. Sądzę, że autor próbuje również zadać pytanie o znaczenie tych miejsc dla człowieka, role tego miejsca we współczesnym świecie. Jakie ono jest? czy jeszcze w ogóle jest stałe na ziemi? czy już tylko w naszej pamięci, nanizane zdarzeniami z dzieciństwa? To są też pytania o pamięć historyczną i symboliczną. Miejsce wiąże się z pamięcią.

   Malowane przez Jacka Pasiecznego wszystkie wraki, opuszczone auta przechowują jednak jakąś ważna pamięć o człowieku. w tych rzeczach żyją ludze..."

 

   Prof. Stanisław Baj

 

  


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności