deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Olga Siemaszko - ilustracje


Olga Siemaszko - ilustracje
data publikacji: 2010-12-10 BWA Galeria Zamojska zaprasza na wystawę jednej z najwybitniejszych ilustratorek, legendarnej postaci "polskiej szkoły ilustracji"- Olgi Siemaszko.
Wystawa z okazji 10 rocznicy śmierci artystki prezentuje najlepsze ilustracje artystki w oparciu o wielką kolekcję pochodzącą z zamojskiego BWA.
Olga Siemaszko urodziła się 11.04.1911r. w Krakowie, zmarła 06.10.2000r. w Warszawie. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u profesorów Edmunda Bartłomiejczyka i Mieczysława Kotarbińskiego. Uprawiała twórczość w dziedzinie ilustracji, rysunku, grafiki, scenografii i plakatu. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień.

Współorganizatorami wystawy są: Krasnobrodzki Dom Kultury, Polska Sekcja IBBY, Rodzina i Przyjaciele Artystki i BWA Galeria Zamojska.

Jerzy Tyburski: Człowiecze, który znajdziesz ten pergamin, złóż podziękę Allachowi za łaskę. Bowiem ktokolwiek zażyje proszku z pudełka i powie przy tym słowo "mutabor", może przemienić się według swojej woli w jakiekolwiek zwierzę i pojmie język zwierząt. A kiedy zapragnie wrócić do ludzkiej postaci, niechaj po trzykroćzłoży pokłon na wschód i znów powie "mutabor"...
Jeśli ktoś zapragnie przenieść się we wspaniały świat baśni,wypowiadając słowo "mutabor", niech koniecznie przyjdzie na wystawę ilustracji legendarnej ilustratorki-Olgi Siemaszko. To właśnie fragment tekstu książeczki p.t. "Kalif bocian" Wilhelma Hauffa Selima, ilustrowanej przez Olgę Siemaszko.
Olga Siemaszko urodziła się w 1911r. w Krakowie. Studiowała w warszawskiej ASP grafikę u prof. E. Bartłomiejczyka i malarstwo u prof. M. Kotarbińskiego. Z czasem artystka poświęca całe swoje życie ilustracji dziecięcej. Na wystawie, która ma miejsce w 10 rocznicę od śmierci artystki, prezentujemy ok.160 prac Olgi Siemaszko. Większość prac pochodzi z wielkiej kolekcji BWA Galerii Zamojskiej. Artystka za życia często przyjeżdżała na plenery organizowane przez zamojskie BWA do Krasnobrodu.
Świat baśni proponowany przez artystkę jest wspaniały i niezwykle różnorodny. Zwierzęta nabywają cechy ludzkie, ale konflikty rozwiązywane są bardzo szybko. Groźne lwy, lisy, psy - tylko z pozoru są groźne.
Na wystawie można wypatrzeć bohaterów "Alicji w krainie czarów", "Ucznia czarnoksiężnika" .Są też niezwykłej urody unikaty-rysunki do tekstów Juliana Tuwimaczy Brunona Shulza.
Kto chce zanurzyć się w ten wspaniały świat baśni stworzony przez wybitną polską ilustratorkę, jaką była Olga Siemaszko, musi koniecznie odwiedzić sale wystawowe BWA Galerii Zamojskiej.

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności